Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 626
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

kraj: Nie bij dzieci, bo trafisz za kratki i stracisz mieszkanie

Niedziela, 1 sierpnia 2010, 19:50
Aktualizacja: 19:56
Autor: KO
kraj: Nie bij dzieci, bo trafisz za kratki i stracisz mieszkanie
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o przemocy w rodzinie, o którą zabiegał mocno świdniczanin, Marek Michalak – od dwóch lat Rzecznik Praw Dziecka. Regulacja teraz obowiązująca wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i wzmacnia ochronę ofiar przemocy.

- Do tej pory było tak, że to ofiary przemocy musiały uciekać z domu, teraz będzie się musiał wyprowadzić ich oprawca – mówił w poniedziałek, 26 lipca, w Świdnicy Marek Michalak (szczegóły spotkania podsumowującego dwa lata pracy świdniczanina jako RPD: tutaj).

Celem nowych przepisów jest przede wszystkim ochrona ofiar przemocy. To oprawca będzie musiał zmienić lokum, dostanie zakaz zbliżania się do domu, a gmina będzie musiała zapewnić poszkodowanym darmową opiekę medyczną. Włącznie z obdukcją, która do dziś była tak droga, że wiele kobiet nie decydowało się na takie badanie, a to uniemożliwiało im dochodzenie swoich praw przed sądem.

Znowelizowana ustawa zakazuje bicia dzieci. Bezwzględnie. I pozwala na zabranie dziecka rodzicom, jeżeli zagrożone jest jego zdrowie i życie. Dzięki nowym przepisom wystraszony maluch nie będzie od razu trafiał do placówki opiekuńczej, tylko najpierw opieka społeczna sprawdzi, czy może dziecko oddać pod opiekę najbliższej rodzinie, na przykład babci czy cioci.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group