Wtorek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 640
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie dla prywatyzacji Latawca

Wiadomości: Świdnica
Środa, 1 czerwca 2011, 18:27
Aktualizacja: Czwartek, 2 czerwca 2011, 8:27
Autor: red.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wczoraj pracę zakończył powołany przez starostę specjalny zespół, który badał zasadność przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. Zaproponowany przez szefów placówki program oszczędnościowy oddalił konieczność przekształceń. Takiej konieczności nie ma także w zapisach nowej ustawy o działalności leczniczej. Debata na temat przyszłości placówki okazała się jednak bardzo potrzebna.

Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca zespołu, wicestarosta Alicja Synowska. Mówiła, że w ustawie aktualny pozostał zapis obligujący samorząd do pokrycia ujemnego wyniku finansowego placówki w ciągu 3 miesięcy. - Jeśli samorząd tego nie zrobił, będzie musiał w ciągu 12 miesięcy podjąć decyzję odnośnie dalszej formy funkcjonowania placówki. – mówiła Alicja Synowska.

Dzisiaj takiej konieczności w świdnickim SP ZOZ nie ma. Jego dyrektor Jacek Domejko przedstawił bowiem plan oszczędnościowy pokazując konkretne liczby, które mogą być zaoszczędzone, aby poprawić finanse szpitala. Mówił przede wszystkim o staraniach o zwrot środków z NFZ z tzw. nadwykonań.

- Rokrocznie kwota nadwykonań sięga ok. 14 mln zł. Udaje nam się odzyskać z NFZ ok. 50% poniesionych kosztów. Zaproponowaliśmy więc wrocławskiemu oddziałowi NFZ zwiększenie kontraktu dla naszego szpitala z uwzględnieniem części kosztów poniesionych w wyniku nadwykonań. Dałoby to wzrost dochodów szpitala o ponad 3,7 mln zł. – wyjaśniał dyrektor Domejko.

Kolejnym założeniem planu naprawczego jest cięcie kosztów. Planuje się ok. 3% oszczędności w zużyciu materiałów i energii oraz 5% obniżkę kosztów usług zlecanych na zewnątrz. Dałoby to w sumie ok. 2 mln oszczędności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 1-06-2011 18:37
To znaczy, że wcześniej za wszystko na czym teraz mogą oszczędzić ok. 2mln przepłacali ??? A może teraz operacje będą przy świeczkach a bandaże wyporą we własnej pralce i nie będą tego zlecać na zewnątrz ? Nawiasem mówiąc to ciekaw jestem ile kosztował cały ten zespół i jego opinia ? Czy to było konieczne ciało skoro całą robotę analityczną wykonał Domejko a pozostali tylko kiwali głowami udając, że coś z tego zrozumieli.
~zula 1-06-2011 19:16
No właśnie prywatyzacja szpitala oddalona i już pielęgniarki dają znać o swoim istnieniu ( chcą podwyżki) zaraz po nich upomną się lekarze, a my dalej żeby się leczyć to będziemy musieli płacić, bo oczywiście już limity na ten rok wyczerpane.
~ 1-06-2011 19:21
kamien z serca, balem sie ze nie bedzie mnie stac juz na chorowanie
~ 1-06-2011 20:11
To tylko odsunięcie tematu o rok. Albo i to nie jeżeli Pani kandydat SLD na posła Elżbieta Pieprz postawi na swoim i wywalczy 40% podwyżki dla związkowych pielęgniarek (nie kontraktowych). Dyrekcja wtedy będzie musiała szukać innych oszczędności - np zamknąć nierentowne (ale pożyteczne) oddziały - które mają za nisko przez NFZ wycenione procedury medyczne. To się będzie wiązało ze zwolnieniami części personelu medycznego i pozostałego. Można będzie też nic nie robić, a wtedy z mocy ustawy - dług=komercjalizacja szpitala w ciągu 12 miesięcy. A potem jw - likwidacja tego co nierentowne i zwolnienia personelu.
~ 1-06-2011 20:22
Powinno się zacząć naprawę finansów latawca od zwolnienia Domejki.Jego kolego Szełemej w szpitalu odległym o 20 km.płaci lekarzom 1/5 stawki tego,co zarabiają lekarze w latawcu.Przy takiej rozrzutności długi muszą rosnąć,a pensje pozostałego personelu pozostaną niskie na zawsze.
~ 1-06-2011 20:52
domejko jest bardzo mocny i nic go nie ruszy. od stycznia zastapi edzia szywale w stowarzyszeniu swidnickich oligarhow
~ 1-06-2011 21:40
Szełemej płaci mniej lekarzom, ale nie aż tyle mniej. W efekcie większość dobrych lekarzy wyniosła się już z tego szpitala. Żadnemu pacjentowi nie życzę pobytu w wałbrzyskim szpitalu. To tak traumatyczne przeżycie, że może być ostatnim na tym łez padole. Ale zyski przynosi !!! Tego chcecie w Latawcu ?
~świdniczanin 1-06-2011 22:44
No tak pracowałem w szpitalu w Świdnicy i w Wałbrzychu , płace w Wałbrzychu są większe , natomiast w Świdnicy jest luz można robić co się chce i nikt tego nie kontroluje , natomiast w Wałbrzychu wszystko jest z godnie z procedurami np mycie i dezynfekcja , co w Świdnicy jest nie do pomyślenia , szpital Wałbrzyski ma dobrego gospodarza , świetnie ma rozbudowane zaplecze medyczne , a wszystkie nieroby z okolic które się nie nadają poszli do Latawca , i tam głupa palą że pracują .
~@@@ 2-06-2011 6:55
''......Szełemej w szpitalu odległym o 20 km.płaci lekarzom 1/5 stawki tego,co zarabiają lekarze w latawcu." Powiedział co wiedział. Szełemej bardzo dobrze płaci a kadra lekarska i tak mu się rozsypuje. Niektóre oddziały ledwie pospinane tak do kontraktów jak i do funkcjonowania. ".......natomiast w Wałbrzychu wszystko jest z godnie z procedurami np mycie i dezynfekcja , co w Świdnicy jest nie do pomyślenia...." Następna złośliwa bzdura i nieznajomość zagadnienia. Jeżeli tak jest to jeszcze dziś zgłoś to do sanepidu, prokuratury, funduszu, ministerstwa a nie pisz głupot. Natomiast jeżeli będziesz chory to do Wałbrzycha masz tylko 20 km - droga wolna.
~świdniczanin 2-06-2011 10:25
Pracowałem tam i pracowałem tu, i więc wiem jak sie pracuje tu a tam , szczerze mówiąc to wszystkie nieroby obiboki są w Latawcu , bo Domejko ma w Du... pacjenta , a w Wałbrzychu szelemej jest ostry dla pracowników , jak widzi ze nie pracują , albo coś robią nie tak to do zwolnienia ,tak jak powiedziałem w Latawcu jest zlepek tego czego w Wałbrzychu nie chcieli czyli nierobów
~ 2-06-2011 18:10
Co Wy gadacie. Szełemej jest TYLKO dobrze ustawiony politycznie i dostaje dlatego większą kasę z NFZ i dotacje od Sejmiku i Wojewody. Gospodarz z niego taki jak z mysiego ogona wór na mąkę:). Zobaczycie co pokarze jako Komisarz po rezygnacji Kruczkowskiego. Pamiętajcie, że to W-ch i przekręt goni przekręt. A nasze pielęgniareczki już spór zbiorowy i dawać im kasę. Dlatego protestowały przeciw przekształceniom. Komuna wraca ?
~pacjentka 2-06-2011 22:13
a jednak się zgodze ze Wałbrzyski szpital jest dobry , bo na nasz nie mogłam liczyć , nawet doprosic sie u nas nie mozna zeby ktos z lekarzy przyszedl , a w walbrzychu odrazu sie zjawili

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group