Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 724
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nie dla prywatyzacji Latawca

Środa, 1 czerwca 2011, 18:27
Aktualizacja: Czwartek, 2 czerwca 2011, 8:27
Autor: red.
Świdnica: Nie dla prywatyzacji Latawca
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wczoraj pracę zakończył powołany przez starostę specjalny zespół, który badał zasadność przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. Zaproponowany przez szefów placówki program oszczędnościowy oddalił konieczność przekształceń. Takiej konieczności nie ma także w zapisach nowej ustawy o działalności leczniczej. Debata na temat przyszłości placówki okazała się jednak bardzo potrzebna.

Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca zespołu, wicestarosta Alicja Synowska. Mówiła, że w ustawie aktualny pozostał zapis obligujący samorząd do pokrycia ujemnego wyniku finansowego placówki w ciągu 3 miesięcy. - Jeśli samorząd tego nie zrobił, będzie musiał w ciągu 12 miesięcy podjąć decyzję odnośnie dalszej formy funkcjonowania placówki. – mówiła Alicja Synowska.

Dzisiaj takiej konieczności w świdnickim SP ZOZ nie ma. Jego dyrektor Jacek Domejko przedstawił bowiem plan oszczędnościowy pokazując konkretne liczby, które mogą być zaoszczędzone, aby poprawić finanse szpitala. Mówił przede wszystkim o staraniach o zwrot środków z NFZ z tzw. nadwykonań.

- Rokrocznie kwota nadwykonań sięga ok. 14 mln zł. Udaje nam się odzyskać z NFZ ok. 50% poniesionych kosztów. Zaproponowaliśmy więc wrocławskiemu oddziałowi NFZ zwiększenie kontraktu dla naszego szpitala z uwzględnieniem części kosztów poniesionych w wyniku nadwykonań. Dałoby to wzrost dochodów szpitala o ponad 3,7 mln zł. – wyjaśniał dyrektor Domejko.

Kolejnym założeniem planu naprawczego jest cięcie kosztów. Planuje się ok. 3% oszczędności w zużyciu materiałów i energii oraz 5% obniżkę kosztów usług zlecanych na zewnątrz. Dałoby to w sumie ok. 2 mln oszczędności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group