Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1501
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: (Nie)pełnosprawni w drodze do aktywności zawodowej

Niedziela, 21 czerwca 2015, 7:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 czerwca 2015, 8:06
Autor: opr. red.
Świdnica: (Nie)pełnosprawni w drodze do aktywności zawodowej
Fot. użyczone
Lojalny i sumienny pracownik, nie spóźniający się do pracy, zaangażowany w powierzone obowiązki. Może trudno w to uwierzyć, ale to krótka charakterystyka pracownika…niepełnosprawnego. O tym jak zaktywizować osoby niepełnosprawne na rynku pracy?

Jakim potencjałem dysponują niepełnosprawni w kontaktach z pracodawcą oraz jakie wymierne korzyści mogą uzyskać pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne? Wszystkie te kwestie, i wiele innych, poruszali uczestnicy konferencji ,,(Nie)pełnosprawni w drodze do aktywności zawodowej - posłuchaj ile tracisz każdego dnia", która odbyła się 16 czerwca, o godz. 12.00 w teatrze miejskim w Świdnicy.

- Konferencja podsumowuje 7 letni projekt przeprowadzany przez świdnicki PCPR pod nazwą ,,Droga do Aktywności". Projekt, finansowany ze środków unijnych, opiewał na kwotę przeszło 4,5 mln złotych. W ramach projektu ponad 400 osób objętych zostało co najmniej trzema instrumentami aktywnej integracji - podsumowuje projekt Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Niepełnosprawni uczestnicy projektu mogli między innymi uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B i C, przeszkolić się z zakresu obsługi komputera, zrobić kurs bukieciarza - florysty, operatora wózka widłowego oraz poznać podstawy języka angielskiego i niemieckiego. Dla uczestników projektu przygotowaliśmy prawie 30 różnych kursów, dzięki którym mogli podnieść swoje umiejętności i wartość na rynku pracy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie - dodaje Beata Galewska.

Konferencja rozpoczęła się jednak od bardzo sugestywnego przedstawienia grupy teatralnej "Czyści Formaliści", którzy pokazali jak osoby niepełnosprawne stopniowo wykluczane są z życia zawodowego i społecznego. Jednak w drugiej części spektaklu artyści w humorystyczny sposób zaprezentowali plusy i korzyści płynące z uczestnictwa w projekcie.

Kolejną szansę na aktywizację osób niepełnosprawnych zaprezentowała w krótkim wykładzie Anna Puławska - Rodzik Prezes Fundacji Eudajmonia, która przybliżyła zebranym tzw. usługi asystenckie.

Kolejny punkt konferencji przedstawiał korzyści jakie może odnieść pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić w swojej firmie osobnę niepełnosprawną. Kwestie te omówił radca prawny Mateusz Brząkowski doradca ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Na koniec przemówili sami zainteresowani, czyli osoby niepełnosprawne. Jako self-adwokaci apelowali ze sceny do pracodawców aby nie bali się ich zatrudniać.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group