Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 605
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pastuchów: Niezwykłe odkrycie

Czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:27
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2020, 8:29
Autor: red
Pastuchów: Niezwykłe odkrycie
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Podczas prac remontowo–konserwatorskich w kościele Świętej Barbary w Pastuchowie doszło do odkrycia średniowiecznych malowideł.

Świątynia w Pastuchowie, wzniesiona została około 1250 r. Według wstępnych szacunków zdobienia, które odkryto sięgają właśnie epoki średniowiecza.

Poniżej fragment malowidła odkrytego na sklepieniu prezbiterium. Jest to napis o gotyckim kroju pisma, dzięki czemu możemy domyślać się czasu powstania malowideł na późny gotyk (XV wiek). Ciekawe jaką sentencję zawarli średniowieczni mieszkańcy wsi na sklepieniu swojego kościoła.

Ponadto w trakcie prac w szczycie ściany frontowej, stykającej się z wieżą natrafiono na podpisy osób dokonujących remontu dachu w 1958 r. Wśród wymienionych znajdują się między innymi Antoni Kruźlak, Antoni Bochnia, Wanat Jan.

Dokumentację i fotografie opracowała Konserwator Dzieł Sztuki, Pani Katarzyna Brzozowska. Proboszcz parafii w Pastuchowie ks. Wiesław Ignatowicz zapowiada kontynuację prac konserwatorskich. Zabytkowe malowidła zostaną zabezpieczone. Miejmy nadzieję, że dalsze prace odkryją przed nami kolejne tajemnice świątyni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group