Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 601
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Nigdy więcej wojny

Sobota, 24 września 2016, 12:36
Autor: red
Świebodzice: Nigdy więcej wojny
Fot. UM Świebodzice
Przypadający na 17 września Dzień Sybiraka to w historii Polski jedna z tych dat, które świadczą o szczególnym umiłowaniu Ojczyzny i są hołdem dla ludzi, którzy tę Ojczyznę – nawet w najtrudniejszych chwilach – nosili w sercu.

Mając w pamięci wyjątkowe męczeństwo niemal miliona Polaków, we wtorek, 20 września, odbyły się w naszym mieście uroczystości upamiętniające wszystkich, których dotknął ten tragiczny los.

Tegoroczne obchody już tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w kościele pw. św. Mikołaja, której przewodniczył proboszcz tej parafii ks. Józef Siemasz. W wygłoszonej homilii Dziekan dekanatu świebodzickiego zwrócił się bezpośrednio do Sybiraków, akcentując przed zebranymi, w tym licznie przybyłą młodzieżą z noszącego imię Sybiraków Publicznego Gimnazjum nr 1, tragiczną przeszłość ich patronów, tułaczy los i zapomnienie, jakie spotkało ich ze strony władz państwowych, tuż po powrocie do ojczyzny po okresie zesłania aż do transformacji systemowej.

Po eucharystii zebrani goście w asyście sztandarów, w tym najważniejszego w tym dniu sztandaru Związku Sybiraków, przenieśli się pod tablicę upamiętniającą zesłańców, gdzie delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki, a Wiceprezes Koła Związku Sybiraków w Świebodzicach, Jadwiga Pichurska wygłosiła poruszający apel, w którym przywołała postaci niedawno zmarłych członków Związku, szczególnie zasłużonych dla propagowania martyrologii Polaków na Wschodzie - Zofii Helwing i Stanisława Sznajdera.

W uroczystości udział wzięli: Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans oraz Wiceprzewodniczący Jan Klepiec, zastępca burmistrza Krystian Wołoszyn, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, nauczyciele i uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz zaproszeni goście, w tym stały i honorowy uczestnik patriotycznych uroczystości w mieście - kapitan Julian Lech, odznaczony orderem Virtutti Militari .

Spod pamiątkowej tablicy wszyscy przeszli marszem pod pomnik św. Jana Pawła II, a stamtąd, po modlitwie i złożeniu kwiatów, do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się uroczystość dla członków Związku i zaproszonych gości, w tym reprezentantów środowiska sybirackiego ze Starych Bogaczowic. Przy okazji spotkania nie zabrakło łez wzruszenia i wspomnień trudnej przeszłości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group