Niedziela, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 777
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Nowa oferta

Wtorek, 25 października 2022, 11:20
Autor: red
Krzyżowa: Nowa oferta
Fot. użyczone
Nowa oferta edukacyjna w Krzyżowej! Finał projektu „Z tradycją w nowoczesność” w Krzyżowej w dniu 26 października, godzina 9:00–11:00.

Na przylegającym do ośrodka Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego terenie, między fosą a rzeką Piławą, jeszcze do niedawna było szczere pole. Jednakże w ciągu ostatnich dwóch lat krajobraz ten trwale się zmienił: Powstał ekologiczny ogród edukacyjny, a odwiedzający Krzyżową goście mogą już korzystać z nowej oferty i poznawać m.in. tajniki ekologicznej uprawy roślin - uprawy, która działa w zgodzie z naturą i opiera się w możliwie największym stopniu na wykorzystywaniu naturalnych procesów jako sprzymierzeńców w prowadzeniu ogrodu.

Podobnie jak większość przedsięwzięć fundacyjnych, także budowa ogrodu jest projektem międzynarodowym, realizowanym we współpracy z berlińską organizacją Slow Food Deutschland e.V., dzięki dofinansowaniu ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) - fundacji z siedzibą w Osnabrück, która od początku lat 90-tych wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Finansowe oraz merytoryczne wsparcie udzielone przez DBU, umożliwiło stworzenie w Krzyżowej nowej oferty edukacyjnej, w ramach której młodzi ludzie z różnych krajów mogą cieszyć się wspólną pracą w ogrodzie, czerpać radość z przyrządzania zdrowych potraw oraz rozmawiać o zależnościach między wytwarzaniem żywności, a zrównoważonym rozwojem.

Ostatnie dwa lata były dla projektu bardzo intensywnym i jednocześnie naznaczonym pandemią czasem, w trakcie którego zbudowano ogród, doposażono kuchnię warsztatową, wypracowano materiały edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych oraz przeprowadzono szereg szkoleń i warsztatów – zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Wyzwań i trudności było co niemiara, jednak serdeczne wsparcie grantodawcy oraz świetna współpraca pomiędzy partnerami okazały się być skuteczną receptą na wszystkie bolączki.

Finał projektu będzie miał miejsce w dniu 26 października w godzinach 9.00-11.00. Z tej okazji Krzyżową odwiedzi przedstawicielka grantodawcy, Pani Verena Exner z Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko (DBU). W programie przewidziane są między innymi spacer po ogrodzie, nauka pozyskiwania nasion z warzyw oraz wyciskanie świeżych soków. Serdecznie zapraszamy!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group