Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 1077
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Nowa wystawa

Sobota, 22 stycznia 2022, 11:15
Autor: red
Krzyżowa: Nowa wystawa
Fot. organizatorzy
Nowa wystawa czasowa w Krzyżowej: „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek".

Ponad 300 zdjęć i filmów pokazujących adaptację do nowych warunków życia w powojennej Polsce będzie można oglądać na nowej wystawie czasowej, która dostępna będzie do marca na terenie Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania" powojennych mieszkańców w „nową" Polskę.

Ekspozycja „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek" ukazuje wybrane aspekty pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski. Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości, oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym Ziem Zachodnich i Północnych i zamieszkujących je ludności.

Wystawa zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzi niejako do labiryntu. Na wystawie można zobaczyć ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Jest wyposażona w system oświetlenia co pozwala na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znajdują się elementy interaktywne.

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek" powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość", a w skład zespołu autorskiego wchodzili m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ekspozycja dostępna jest w j. polskim oraz j. niemieckim i jest bezpłatna.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group