Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 887
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Nowe pociągi na Dolnym Śląsku

Piątek, 18 stycznia 2013, 11:14
Aktualizacja: 11:15
Autor: Angela – Jelonka.com
Dolny Śląsk: Nowe pociągi na Dolnym Śląsku
Fot. użyczone
Koleje Dolnośląskie kupiły pięć nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych, z których jeden będzie obsługiwał pasażerów na trasie Legnica – Węgliniec, bo tylko ona w regionie daje możliwość rozwinięcia odpowiedniej prędkości szynobusu do ponad 160 km /h. Koszt zakupu czterosegmentowego sprzętu to ok. 20 mln zł. W przyszłym roku kolej planuje kupić kolejne sześć zespołów, które mają trafić na trasę – Jelenia Góra – Wałbrzych– Wrocław.

- Obecnie pierwszy z nowych składów kończy testy w Żmigrodzie, gdzie zlokalizowany jest tor doświadczalny, około 8-kilometrowa pętla, na której badać można tabor szynowy w zakresie jego trwałości, niezawodności i wytrzymałości – tłumaczy Jerzy Łużniak, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – W kwietniu pierwsze dwa pociągi pojawią się w ofercie Kolei Dolnośląskich. Pozostałe trzy wyjadą na trasy w naszym województwie w czerwcu br. Nowe zastawy są dedykowane na linie podmiejskie i miejskie, gdzie można rozwijać prędkość powyżej 160 km/h. Dzisiaj jest to trasa Legnica – Węgliniec. Chcemy, by następne zespoły, które pojawią się w przyszłym, 2014 roku, zostały skierowane na linię 274, czyli Jelenia Góra- Wałbrzych – Wrocław – dodał wicemarszałek.

Nowe pociągi są wyposażone w klimatyzację, cyfrowy system informacji pasażerskiej, Internet oraz system monitoringu GPS.

Tabor kolei został doposażony w ramach projektu „Zakup pięciu nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych na potrzeby realizacji przez Spółkę Koleje Dolnośląskie S.A. zadań przewozowych dla potrzeb komunikacji podmiejskiej”. Koszt zakupu pięciu pojazdów to prawie 100 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO wynosi 82 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group