Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 934
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nowe Solarisy dla Świdnicy

Wtorek, 8 października 2013, 13:08
Aktualizacja: 1:00
Autor: red.
Świdnica: Nowe Solarisy dla Świdnicy
Fot. użyczone
Osiem nowych autobusów Solaris Urbino 12 i 8,9 LE kupuje świdnickie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W poniedziałek, 7 października miejska spółka podpisała umowę z firmą Solaris Bus & Coach, która dostarczy pojazdy. Pierwszą partię do końca lutego, kolejną w maju 2014 r.

Firma Solaris została wyłoniona w drodze przetargu. Wartość kontraktu przekracza 7 mln zł. Dzięki decyzji władz województwa dolnośląskiego MPK w Świdnicy otrzyma 4,8 mln zł unijnego wsparcia na zakup 8 nowych autobusów.
To znaczący krok, który oznacza wymianę 1/3 taboru MPK na zupełnie nowe pojazdy. Nowoczesne, pojemne i ekologiczne autobusy za kilka miesięcy wyruszą na ulice i będą służyć mieszkańcom. To bardzo dobra wiadomość – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży Solaris Bus & Coach dodaje, że firma wraca do Świdnicy po 12 latach. – Ale nasze autobusy nadal dobrze służą mieszkańcom, a ich przebiegi zbliżają się do miliona kilometrów. To świadczy o ich dobrej jakości – uważa i zapewnia, że spółka dostarczy do Świdnicy najnowocześniejsze produkty.

Wymagania i wyposażenie autobusów zostało szczegółowo rozpisane. To duże wyzwanie również finansowe, dlatego dostawa będzie rozłożona na dwa etapy. W pierwszym – do końca lutego 2014 r. – otrzymamy cztery autobusy 12-metrowe. W drugim etapie – do końca maja 2014 r. – dwa pojazdy 12-metrowe i dwa o długości 8,9 m – dodaje Wiktor Karol, prezes MPK Świdnica.

Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży regionu południowo-zachodniego Solaris przyznaje, że autobusy są szyte na miarę. – Każdy z samorządów ma inne wymagania, dlatego produkcja rozpoczyna się po podpisaniu umowy – dodaje.

W 2014 r. do Świdnicy dotrze trzecia – najnowsza – generacja autobusów miejskich Urbino. Konstrukcja każdego z Solarisów będzie wykonana ze stali odpornej na korozję. Pojazdy te są niskopodłogowe i posiadają funkcję „przyklęku”, obniżającą wysokość wejścia o około 70 mm, a także rampę, ułatwiającą wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Wnętrze pojazdu będzie przestronne, ciche i wygodne. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewni monitoring przestrzeni pasażerskiej i przed pojazdem, a także system gaszenia pożarów w komorze silnika. Autobusy będą wyposażone w nowoczesny system pasażerskiej informacji wizualnej i głosowej.

Dostawa 8 fabrycznie nowych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 pod nazwą: „Poprawa jakości i bezpieczeństwa komunikacji publicznej poprzez zakup przyjaznych dla środowiska autobusów do obsługi linii komunikacyjnych na terenie Miasta Świdnica i Gmin Świdnica i Marcinowice”.

(UM Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group