Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 625
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nowi najemcy oglądali swoje przyszłe mieszkania, starzy najemcy awanturowali się

Środa, 10 listopada 2010, 15:44
Aktualizacja: 18:57
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Nowi najemcy oglądali swoje przyszłe mieszkania, starzy najemcy awanturowali się
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Obiecaliście mam światło i nic, może teraz znów nam coś obiecacie, przy dziennikarzach? – krzyczała para najemców bloku przy ul. Kopernika do prezydentów Wojciecha Murdzka i Ireneusza Pałaca, kiedy ci pokazywali przyszłym mieszkańcom oddawany właśnie do użytku nowy budynek.

Najpierw były przemówienia okolicznościowe w lokalu użytkowym na parterze nowego bloku, później przyszli mieszkańcy przeszli przed klatki schodowe wraz z władzami miasta. I zrobiło się nieprzyjemnie. Kobieta i mężczyzna, sąsiedzi nowych najemców zrobili awanturę o to, że do tej pory nie mają oświetlenia ulicznego na podwórku, obiecanego parkingu i zieleni. – My nie będziemy na was głosować – krzyknęła do tłumu inna najemczyni z okna na ostatnim piętrze.

To już trzeci budynek komunalny przy ul. Kopernika – połączył on istniejące wcześniej dwa bloki. W tych budynkach obowiązuje wyższy czynsz niż w lokalach komunalnych, a dzięki temu inni świdniczanie nie muszą ponosić kosztów utrzymania nowych bloków. Tym razem stawka czynszu nie była licytowana, jak w przypadku wcześniejszych mieszkań, ustalono ją na 8,48 zł za m kw. Mieszkania mają od jednego do trzech pokoi, ich powierzchnia sięga od 36 do 71 m kw. Jeden lokal przewidziano dla osoby niepełnosprawnej. Wszystkie mieszkania mają niezależne ogrzewanie, wyposażone są w dwufunkcyjny piec gazowy.

Nowi mieszkańcy bloku komunalnego przy ul. Kopernika zostali wyłonieni w oficjalnej procedurze: odpowiadali na ogłoszenie. - Warunkiem otrzymania nowego mieszkania było przekazanie miastu zajmowanego obecnie mieszkania komunalnego oraz sumienne płacenie rachunków za dotychczasowy lokal – tłumaczy Stefan Augustyn, rzecznik prasowy świdnickiego magistratu. - Stosowany przez Świdnicę pionierski pomysł polegający na przekazywaniu nowych mieszkań w zamian za dotychczas zajmowane, został zapisany w 2009 r. w ustawie o wsparciu budowy mieszkań.

Dziś przyszli lokatorzy nowego bloku oglądali swoje mieszkania. W budynku zamieszka dwadzieścia jeden rodzin. W najbliższych tygodniach będą mogli się do nich przeprowadzić. W ciągu czternastu dni powinna zostać wydana zgoda na użytkowanie i wtedy będzie można zacząć organizować przeprowadzki.

Cała inwestycja kosztowała blisko 3,4 mln zł. Ponad 1,2 mln zł Świdnica otrzymała w ramach dotacji z Funduszu Dopłat.

– To już trzeci budynek mieszkalny w ostatnich latach, na który miasto wywalczyło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - W ostatnich latach w nowych budynkach komunalnych i socjalnych zamieszkały 263 rodziny.

Inwestycję wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Kopernika prowadziło Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. – Budowę rozpoczęliśmy w listopadzie 2009 roku i zajęła dokładnie rok, ponieważ z początkiem listopada 2010 roku prace zostały zakończone – mówi Mirosław Gałek, prezes Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- Ładne, ale szkoda, że już nie udało nam się załapać na mieszkanie z balkonem – powiedzieli nam oglądając swoje przyszłe mieszkanie Krystyna i Zdzisław, którzy teraz mieszkają przy ul. Wałbrzyskiej. Tam też nie mieli balkonu, a o nim bardzo marzy pani Krystyna.

Nowe mieszkania oglądała też pani Agnieszka, która mieszka w bloku obok. – Dobrze mi się mieszka – powiedziała nam. – Tu przyszłam obejrzeć mieszkanie brata, bo on zamieszka obok mnie. Mieszka się przyjemnie, ale tego światła na podwórku nie ma. Może teraz nam wreszcie zrobią…

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group