• Wtorek, 18 lutego 2020
  • Godz. 16:18
  • Imieniny: Flawiana, Konstancji, Maksyma, Szymona
  • Czytających: 844
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nowi najemcy oglądali swoje przyszłe mieszkania, starzy najemcy awanturowali się

Wiadomości: Świdnica
Środa, 10 listopada 2010, 15:44
Aktualizacja: 18:57
Autor: Karolina Osińska
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Obiecaliście mam światło i nic, może teraz znów nam coś obiecacie, przy dziennikarzach? – krzyczała para najemców bloku przy ul. Kopernika do prezydentów Wojciecha Murdzka i Ireneusza Pałaca, kiedy ci pokazywali przyszłym mieszkańcom oddawany właśnie do użytku nowy budynek.

Najpierw były przemówienia okolicznościowe w lokalu użytkowym na parterze nowego bloku, później przyszli mieszkańcy przeszli przed klatki schodowe wraz z władzami miasta. I zrobiło się nieprzyjemnie. Kobieta i mężczyzna, sąsiedzi nowych najemców zrobili awanturę o to, że do tej pory nie mają oświetlenia ulicznego na podwórku, obiecanego parkingu i zieleni. – My nie będziemy na was głosować – krzyknęła do tłumu inna najemczyni z okna na ostatnim piętrze.

To już trzeci budynek komunalny przy ul. Kopernika – połączył on istniejące wcześniej dwa bloki. W tych budynkach obowiązuje wyższy czynsz niż w lokalach komunalnych, a dzięki temu inni świdniczanie nie muszą ponosić kosztów utrzymania nowych bloków. Tym razem stawka czynszu nie była licytowana, jak w przypadku wcześniejszych mieszkań, ustalono ją na 8,48 zł za m kw. Mieszkania mają od jednego do trzech pokoi, ich powierzchnia sięga od 36 do 71 m kw. Jeden lokal przewidziano dla osoby niepełnosprawnej. Wszystkie mieszkania mają niezależne ogrzewanie, wyposażone są w dwufunkcyjny piec gazowy.

Nowi mieszkańcy bloku komunalnego przy ul. Kopernika zostali wyłonieni w oficjalnej procedurze: odpowiadali na ogłoszenie. - Warunkiem otrzymania nowego mieszkania było przekazanie miastu zajmowanego obecnie mieszkania komunalnego oraz sumienne płacenie rachunków za dotychczasowy lokal – tłumaczy Stefan Augustyn, rzecznik prasowy świdnickiego magistratu. - Stosowany przez Świdnicę pionierski pomysł polegający na przekazywaniu nowych mieszkań w zamian za dotychczas zajmowane, został zapisany w 2009 r. w ustawie o wsparciu budowy mieszkań.

Dziś przyszli lokatorzy nowego bloku oglądali swoje mieszkania. W budynku zamieszka dwadzieścia jeden rodzin. W najbliższych tygodniach będą mogli się do nich przeprowadzić. W ciągu czternastu dni powinna zostać wydana zgoda na użytkowanie i wtedy będzie można zacząć organizować przeprowadzki.

Cała inwestycja kosztowała blisko 3,4 mln zł. Ponad 1,2 mln zł Świdnica otrzymała w ramach dotacji z Funduszu Dopłat.

– To już trzeci budynek mieszkalny w ostatnich latach, na który miasto wywalczyło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - W ostatnich latach w nowych budynkach komunalnych i socjalnych zamieszkały 263 rodziny.

Inwestycję wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Kopernika prowadziło Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. – Budowę rozpoczęliśmy w listopadzie 2009 roku i zajęła dokładnie rok, ponieważ z początkiem listopada 2010 roku prace zostały zakończone – mówi Mirosław Gałek, prezes Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- Ładne, ale szkoda, że już nie udało nam się załapać na mieszkanie z balkonem – powiedzieli nam oglądając swoje przyszłe mieszkanie Krystyna i Zdzisław, którzy teraz mieszkają przy ul. Wałbrzyskiej. Tam też nie mieli balkonu, a o nim bardzo marzy pani Krystyna.

Nowe mieszkania oglądała też pani Agnieszka, która mieszka w bloku obok. – Dobrze mi się mieszka – powiedziała nam. – Tu przyszłam obejrzeć mieszkanie brata, bo on zamieszka obok mnie. Mieszka się przyjemnie, ale tego światła na podwórku nie ma. Może teraz nam wreszcie zrobią…

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 10-11-2010 17:03
A motłoch jak zwykle tylko brudną rękę potrafi wyciągnąć i "daj"
~ 10-11-2010 17:21
no pięknie, czy to ładnie o swych potencjalnych wyborcach mówić "motłoch". korzystacie, że ten motłoch jeszcze się przeciwko wam nie zorganizował!
~ 10-11-2010 18:35
holota zawsze sie znajdzie, taki nasz narod, ktos dostaje cos za damo nie potrafi uszanowac
~lokator 11 10-11-2010 19:38
Jestem mieszkańcem bloku kopernika 11, pierewszego z trzech oddanych w tym "kompleksie", płacimy jedne z najwyższych czynszó w mieście (w moim przypadku 5,45 zł za m2) i chyba mamy prawo wymagać tego co nam obiecano. Od pięciu lat na podwórku nie ma światła, zamiast trawnika i obiecanego placu zabaw jest klepisko. Teraz wybudowali łącznik i od razu zamontowli przy nim latarnie i zrobili chodnik, co ciekawe zarówno chodnik jak i parking zrobiono tylko na szerokości nowego budynku, paranoja. Zapraszam na wizję lokalną wszystkch krytykantów.
~ 10-11-2010 19:41
czyli jakieś 350 zł miesięcznie za średniej wielkości mieszkanie? też mi majatek... też chce tyle płacić czynszu! mogę nawet nie mieć światła na podwórku i klepisko zamiast parkinku!
~lokator11 10-11-2010 19:58
weź pod uwagę, że jest to czynsz netto bez wody/ścieków, śmieci i ogrzewania, poza tym aby dostać to mieszkanie musiałem oddać poprzednie więc proszę, nie pisz głupot jak się nie orientujesz w temacie
~ 10-11-2010 20:11
Zróbcie sobie sami za własne pieniądze a nie z kieszeni wszystkich mieszkańców. Samochodów też nie trzeba trzymać pod domem i rozjeżdżać podwórka. Skończyły się czasy "mi się należy". Proszę spojżeć na inne wpólnoty mieszkaniowe jak dbają o swoje budynki i otoczenie.
~lolkator11 10-11-2010 21:10
Problem w tym, że to nie jest nasza własność więc nie możemy sobie sami zrobić. Po to płacę czynsz, żeby mój zarządca o mnie zadbał,a moim zarządcą jest MZN.
~qwerty 10-11-2010 21:20
a dla mlodych malzenstw nie majacych swoich mieszkan dalej nic...
~ 11-11-2010 10:34
zamiast dać mieszkania tym co ich nie maja to dajątym co mieli gdzie mieszkać tylko po to by później posprzedawać to co ludzie im pozostawiali wię nic dziwnego że kolejka po mieszkania nie maleje tylko rośnie . Jak byłam na rozmowie u pana murdzka to powiedział mi otwarcie że moge kupić mieszkanie od miasta !!! bo wolnych mieszkań nie ma !!!! paranoja co ta władza wyprawia ???!?!!!!
~ 11-11-2010 11:40
To sobie kup
~ 11-11-2010 13:22
to jak jesteś taki bogaty to kuptym co potrzebuja , pewnie jesteś włazidupcem pana prezydenta i po znajomości dostałeś !!!!!!!!!!!!!
~ 11-11-2010 13:26
Kupiłem 20 lat temu na kredyt, który za 5 lat skończę spłacać. A Ty właź do dupy, to może dostaniesz skoro wiesz, że tak można na skróty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group