Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 494
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: O bezpieczeństwie z sołtysami

Sobota, 2 sierpnia 2014, 11:24
Aktualizacja: 11:31
Autor: red.
Świdnica: O bezpieczeństwie z sołtysami
Fot. UG Świdnica
Kolejna w tym roku kalendarzowym narada sołtysów poświęcona była bezpieczeństwu publicznemu. Włodarze wsi wielokrotnie podkreślali problem z nadmierną prędkością. Władze gminy postanowiły przeznaczyć 10 tys. zł. na organizację dodatkowych służb prewencyjnych w czasie ponadnormatywnym, w ramach zawartego porozumienia z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy.

W ocenie większości sołtysów okres wakacji to problem z kierującymi pojazdami, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości oraz aktami wandalizmu. Sprzyja temu pogoda, ale także czas wakacji. - W naszej wsi Komorów dojeżdżający do zalewu kierowcy przejeżdżają przez naszą miejscowość, że strach jest przejść przez jezdnię. Problem ten jest szczególnie odczuwalny podczas weekendów – mówiła Władysława Łach, sołtys z Komorowa.

Również problem nieprzestrzegania dozwolonej prędkości zgłaszały panie sołtys z Boleścina oraz Grodziszcza – Przez nasze wsie przebiega droga wojewódzka, która dzieli wieś. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszają problem z przejście na drugą stronę. Stąd apelujemy do policji o szczególne kontrole w tych rejonach. Sołtys z Pogorzały zgłaszała sprawę tirów, które pomimo ograniczenia do 15 ton poruszają się droga powiatową w kierunku Wałbrzycha.

Obecna na spotkaniu z sołtysami wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek zapowiedziała, że od sierpnia ruszają dodatkowe patrole. - Dzięki dodatkowym pieniądzom na terenie gminy już w sierpniu i we wrześniu pojawi się więcej policyjnych patroli. Organizowanie służb ponadnormatywnych wynika z analizy stanu bezpieczeństwa w gminie, a także jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. Jest to jeden z lepszych sposobów na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli. Będą one kierowane w rejony najbardziej zagrożone przestępczością oraz miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży w wakacyjne weekendy. Mamy nadzieję, że pojawienie się dodatkowych patroli na terenach objętych porozumieniem znacząco wpłynie na stan bezpieczeństwa, a policja stanie się bardziej widoczna. Dodatkowo zachęcam wszystkich mieszkańców gminy do kontaktu ze swoimi dzielnicowymi w przypadku zaistnienia problemu. Numery tel. kontaktowych znajdują się na tablicach ogłoszeniowych na terenie sołectw i naszej stronie internetowej. Dodatkowo w każdy wtorek, w godz. 9-12 dzielnicowi pełnią dyżur w siedzibie Urzędu.

Jednym ze sposobów ograniczenia aktów wandalizmu jest monitoring wsi. Na takie rozwiązanie zdecydowało się sołectwo Burkatów. - Od momentu kiedy na terenie Bukatowa pojawiły się kamery odnotowaliśmy spadek zdarzeń dot. wandalizmu – dodaje wójt gminy. Tematem monitoringu zainteresowane jest już kolejne sołectwo, Lutomia Dolna.

W ocenie KPP w Świdnicy na terenie gminy Świdnica tylko w ostatnich 6 miesiącach odnotowano mniej zdarzeń porównując to z analogicznym okresem w 2013 r. - Na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy na terenie gminy Świdnica odnotowaliśmy 5 wypadków i 77 kolizji, w których ucierpiało 7 osób, nie odnotowaliśmy przypadków śmiertelnych. Zatrzymaliśmy 15 nietrzeźwych kierowców – mówił Adam Mazur, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Do kontaktu w zakresie porad prawnych dot. odszkodowań komunikacyjnych oraz wizyt w nowym biurze poselskim zachęcała obecna na spotkaniu z sołtysami Teresa Świło. - Bardzo bym się cieszyła z odwiedzin Państwa w moim biurze, które znajduje się w Rynku nr 43 w Świdnicy. Wykonując mandat poselski pracuje w dwóch komisjach: infrastruktury oraz edukacji. Chętnie służę pomocą – mówiła pani poseł.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group