Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 1000
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: O kobietach w dolnośląskiej Policji – w dniu ich święta

Wtorek, 8 marca 2016, 13:35
Aktualizacja: 13:47
Autor: opr.red.
Region: O kobietach w dolnośląskiej Policji – w dniu ich święta
Fot. użyczone
Panie w dolnośląskiej Policji wykonują wiele bardzo ważnych zadań, na wszystkich szczeblach i w różnych komórkach organizacyjnych – od stanowisk wykonawczych do stanowisk kierowniczych. Pracują one w służbie prewencyjnej, ruchu drogowego, kryminalnej, dochodzeniowo – śledczej i wspierającej działalność Policji. Tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres. Jak same jednak podkreślają, służba w Policji jest wyzwaniem, ale daje też dużą satysfakcję. Dla wielu z nich jest to powołanie.

Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, zatrzymująca groźnych przestępców, udzielająca niezbędnej pomocy ofiarom zdarzeń, to w dzisiejszych czasach widok powszechny. W każdym przypadku, czy to przy naborze do służby, czy też podczas przydzielania do konkretnych zadań służbowych, ważne są indywidualne predyspozycje, o których nie zawsze decyduje płeć.

Początkowo panie pracowały w Policji na stanowiskach administracyjnych. Z czasem coraz więcej kobiet podejmowało pracę w służbie prewencyjnej, a obecnie można je spotkać we wszystkich pionach – kryminalnym, dochodzeniowo – śledczym, prewencji, ruchu drogowego i wspierającym działalność Policji. Dzisiaj uczestniczą m.in. w zabezpieczeniach imprez masowych, biorą udział w konwojach, pracują przy skomplikowanych śledztwach, wykonują oględziny na miejscach zdarzeń, patrolują ulice, są też przewodnikami psów służbowych. Świetnie radzą sobie na etatach dzielnicowych i jako specjaliści do spraw nieletnich oraz prewencji kryminalnej. Ich pomoc jest nieoceniona przy rozmowach na przykład z ofiarami przemocy, czy gwałtów.

O tym, czy zajmują one stanowiska wykonawcze, czy kierownicze decydują głównie kwestie charakteru, predyspozycje oraz wiedza. Są one niejednokrotnie komendantami, naczelnikami i kierownikami ogniw. Z jednej strony są stanowcze, z drugiej wrażliwe na każdą krzywdę. Cenione są za dokładność, obowiązkowość, rzetelność i zaangażowanie. Codzienną służbę doskonale godzą z rolą żony i matki. Dla wielu z pań zawód policjanta jest spełnieniem marzeń.

Należy też wspomnieć o paniach pracujących na etatach cywilnych. Znajdziemy je głównie na stanowiskach administracyjno – biurowych. To one m.in. dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się kwestiami finansowymi i kadrowymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie jednostki policji i odpowiednia realizacja zadań nie byłyby możliwe.

W dolnośląskiej Policji pracuje łącznie blisko 2400 kobiet, z czego 1145 to policjantki, a ponad 1200 pań pracuje na stanowiskach cywilnych. To oznacza, że średnio co czwarty policjant czy pracownik cywilny w dolnośląskiej Policji to kobieta.

Dzisiaj z okazji Dnia Kobiet, w Domu Klubowym Śnieżka odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, dedykowany paniom pracującym w dolnośląskiej Policji.

Poniżej prezentujemy również niektóre sukcesy sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej dolnośląskich policjantek:

Policjantka z Dzierżoniowa medalistką zawodów MTB

Policjantka ze Złotoryi szósty raz z rzędu zajęła I miejsce w biegu Katorżnika

Złotoryjska policja najlepsza w biegach wśród kobiet

Wrocławska policjantka Mistrzynią Świata w Kickboxingu

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group