Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Obradowali strzegomscy radni

Środa, 4 września 2013, 8:13
Autor: red.
Strzegom: Obradowali strzegomscy radni
Fot. UM Strzegom
Włączenie gminy Strzegom do Aglomeracji Wałbrzyskiej, pomoc finansowa Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na zakup samochodu dla strzegomskiego Komisariatu, zawarcie porozumienia dot. utworzenia i prowadzenia przez powiat świdnicki oddziału przedszkolnego specjalnego w Szkole Podstawowej nr 7, stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Gregorczyka – m. in. te tematy były przedmiotem obrad strzegomskich radnych w dniu 30 sierpnia br. na Sesji Rady Miejskiej.

Piątkowa sesja rozpoczęła się od wręczeń pamiątkowych odznaczeń. Prezes strzegomskiego Koła Sybiraków - Jerzy Orabczuk wraz z prezesem zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu - Stanisławem Sznajderem wręczyli Honorowe Odznaki Sybiraków dla Bogusława i Krzysztofa Skolaków, a także Krzyż Obrońcy Kresów Wschodnich dla radnego Józefa Staraka.

Później przyszła już pora na głosowanie nad uchwałami. Dzięki uchwale w sprawie podjęcia współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego w celu realizacji Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Aglomeracji Wałbrzyskiej, gmina Strzegom wraz z innymi samorządami będzie miała możliwość ubiegania się o wsparcie z Unii Europejskiej. Dzięki współdziałaniu i integracji gmin pozyskiwanie środków finansowych na wspólne cele będzie łatwiejsze. - Współpraca na poziomie terytorialnym będzie stanowiła świadectwo partnerstwa między gminami i ich zdolności współpracy oraz określi ramy integracji terytorialnej. ZIT to nowy instrument, za pomocą którego w obszarach funkcjonalnych mogą być realizowane wspólne projekty inwestycyjne - wyjaśniał burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Ważną decyzją strzegomskich radnych było udzielenie pomocy finansowej Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na dofinansowanie zakupu samochodu oznakowanego dla Komisariatu Policji w Strzegomiu w wys. 37.500,00 zł. Doposażenie strzegomskiego Komisariatu w nowy radiowóz jest kolejną inwestycją w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy Strzegom.

Najważniejszą zmianą w budżecie gminy Strzegom było zmniejszenie dochodów o kwotę ponad 2 milionów zł. Fakt ten wynika ze zmiany przepisów dot. dochodów z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska. Z nowych przepisów wynika, że podmioty korzystające ze środowiska będą wnosiły opłatę za dany rok kalendarzowy tylko raz w roku - do dnia 31 marca następnego roku, a nie jak dotychczas dwa razy w roku - do 31 stycznia i 31 lipca. - W przypadku naszej gminy kwota, która nie wpłynie do budżetu, to ponad dwa miliony złotych. Przed złożeniem zmian w budżecie do Rady Miejskiej przeprowadzone zostały konsultacje z wszystkimi wydziałami Urzędu Miejskiego oraz jednostkami budżetowymi, by po analizie ocenić, gdzie można zmniejszyć plan wydatków, nie zaburzając realizacji zadań bieżących gminy - informował burmistrz Strzegomia.

W związku z wnioskiem Starostwa Powiatowego w Świdnicy dot. zamiaru utworzenia oddziału przedszkolnego specjalnego w Szkole Podstawowej nr 7 w Strzegomiu, istniała konieczność zawarcia stosownego porozumienia gminy z powiatem, który będzie prowadził tę placówkę. Radni Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowali tę uchwałę.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pn. "Warsztat Terapii Zajęciowej w Strzegomiu" i nadania mu statutu. 20 grudnia br. zostanie utworzona nowa jednostka budżetowa, której siedziba będzie się mieścić przy Alei Wojska Polskiego 16. Uczestnikami WTZ będą osoby niepełnosprawne, w stosunku do których orzeczono niezdolność do pracy, a zakwalifikowane zostały do rehabilitacji w formie zajęciowej. Warsztatem będzie zarządzał kierownik, reprezentujący instytucję na zewnątrz i odpowiadający za jego działalność. Zwierzchnikiem służbowym kierownika będzie burmistrz Strzegomia.

Radni podjęli ponadto uchwały:

- zmieniającą uchwałę w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej przez gminę Strzegom województwu dolnośląskiemu w ramach realizacji zadania pod nazwą: "Przebudowa chodników przy drodze 374 na odcinku od ul. Legnickiej do ul. Kasztelańskiej w Strzegomiu",

- w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej gminy Strzegom na lata 2013 - 2022,

- uchylającą uchwałę Nr 115/04 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 20 grudnia w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie gminy Strzegom oraz rozstrzyganiu o dalszym postępowaniu z nimi,

- w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obrębu wsi Jaroszów oraz obrębu wsi Bartoszówek, w gminie Strzegom.

Natomiast nie została podjęta - stosunkiem głosów 10 (przeciw), 7 (za) - uchwała w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Gregorczyka. Dodajmy, że dwóch radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, a dwóch nie było obecnych na piątkowych obradach.

(Tomasz Wanecki)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group