Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 571
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Obrazy jak z pięknego snu – polski debiut niemieckiej artystki

Niedziela, 22 maja 2011, 11:38
Aktualizacja: 12:49
Autor: KO
Krzyżowa: Obrazy jak z pięknego snu – polski debiut niemieckiej artystki
Fot. Karolina Osińska
– Cieszę się, że jestem znów w Polsce – powiedziała po polsku Gerdi Gutperle, malarka urodzona w Jeleniej Górze w 1944 r., podczas wernisażu swojej pierwszej wystawy w naszym kraju. Prace artystki można podziwiać w pałacu w Krzyżowej. Prace niezwykłe, tworzone feerią baśniowych barw.

Gerdi Gutperle debiutowała późno – gdy trójka jej dzieci już dorosła. Pierwszą wystawę jej obrazów zorganizowano w 1999 r. Swoje prace wystawiała już we Włoszech, w Hiszpanii i w Szwajcarii. Dochód ze sprzedaży jej prac idzie na wsparcie szpitala w Indiach, który powstał dzięki pomocy jej rodziny.

Malarka mieszkająca w partnerskim dla świdnickiego powiecie Bergstrasse usłyszała o Krzyżowej i o mieszkającej tu przez lata Freyi von Moltke, działaczce opozycji antyhitlerowskiej i pisarce. - Nie wiem, skąd ta niesamowita kobieta czerpała siły - mówiła podczas wczorajszego wernisażu Gerdi Gutperle. - Łączy nas umiłowanie przyrody - zaznaczyła i powiedziała, że z przyrody właśnie czerpała natchnienie.

Ale inspiracją okazała się też przyjaźń polsko-niemiecka. To ona jest symbolicznie przedstawiona w formie dłoni na obrazie, który artystka podarowała Krzyżowej.

- Obrazy Gerdi Gutperle wyrażają się siłą swoich kolorów - mówi kuratorka wystawy, dr Christina Knapp. - Artystka modeluje światłem i w przedstawionych płaszczyznach zwraca uwagę na wielopoziomowość natury.

Wernisaż uświetnili swoim występem uczniowie świdnickiej szkoły muzycznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group