Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 934
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Ukraina: Ocalili mogiły od zapomnienia

Piątek, 15 lipca 2011, 10:06
Aktualizacja: 10:30
Autor: UG Świdnica
Świdnica/Ukraina: Ocalili mogiły od zapomnienia
Fot. użyczone
Pomimo, że swój wolny czas postanowili spędzić na ratowaniu polskich nekropolii na Wschodzie, gimnazjaliści z Pszenna czują się dumni z faktu, że poprzez swoją ciężką pracę pozostawili własną cegiełkę na Kresach. 11 osobowa delegacja z Gimnazjum w Pszennie, po 11 dniach pobytu na Ukrainie wróciła do swoich domów.

Jak wspominają uczestnicy wyjazdu wyjechali z Wrocławia spod gmachu TVP Wrocław, gdzie żegnała ich wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz Dolnośląska Kurator Oświaty. Wspólnie ze świdnicką grupą podróżowało ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół, którzy podobnie postanowili swój wakacyjny wypoczynek zamienić na ciężką pracę przy ratowaniu polskich nekropolii, pozostawionych za wschodnią granicą.

- Wiele z nich jest już zapomnianych i zdewastowanych. Nasza grupa prowadziła prace porządkowe na cmentarzu w Mikulińce, 18 km od Tarnopola. Przez kilkanaście dni kosiliśmy trawę, wycinaliśmy krzaki,, czyściliśmy pomniki i krzyże oraz malowaliśmy ogrodzenia wokół grobów. O historii tego i wielu innych miejsc na Wschodzie mogliśmy jedynie czytać podręcznikach do historii. My mieliśmy to szczęście zobaczyć je osobiście i była to dla nas doskonała lekcja patriotyzmu. Dziękujemy wszystkim organizatorom za umożliwienie nam wyjazdu i zakorzenienie w naszej świadomości pamięci o miejscach historii naszych pradziadów - wspominają uczestnicy.

To już druga edycja akcji pn. „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, którą zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronowała jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu była Telewizja Wrocław.

Do przedsięwzięcia włączyło się kilkaset szkół z terenu Dolnego Śląska. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie nekropolii na Wschodzie. Młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie zgromadziła na ten cel 1232 zł.

Losy polskich nekropolii można śledzić na antenie TVP Wrocław, we wtorki o g. 18.30. Serdecznie zapraszamy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group