Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1500
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Jaworzyna Śląska: Ochrona wody pitnej

Niedziela, 2 kwietnia 2023, 7:47
Aktualizacja: 11:48
Autor: red
Gmina Jaworzyna Śląska: Ochrona wody pitnej
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Modernizacja budynku Stacji Uzdatniania Wody i studni głębinowych, budowa odcinka sieci wodociągowej to tylko część zadań przewidzianych w ramach projektu „Bezpieczeństwo i ochrona źródeł wody pitnej wraz z zapewnieniem jakości i ciągłości jej dostarczania dla mieszkańców gminy Jaworzyna Śląska”, który sukcesywnie realizuje Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o.

W 2021 roku gmina Jaworzyna Śląska przekazała spółce 2,331 mln zł w celu podwyższenia jej kapitału zakładowego z przeznaczeniem na realizację zadania. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i zostały przeznaczone na wykonanie następujących zadań:

- zmianę zasilania studni głębinowych ze średniego na niskie napięcie,

- budowę studni wraz z urządzeniem pomiarowym na popłuczyny i kanału odprowadzającego popłuczyny,

- modernizację studni głębinowych,

- montaż dwóch instalacji fotowoltaicznych o mocy 49,59 kW każda,

- modernizację budynku Stacji Uzdatniania Wody,

- wykonanie nowej bramy wjazdowej na teren Stacji Uzdatniania Wody,

- zakup sprężarki do płukania filtrów i zasilania przepustnic przy filtrach,

- zakup dwóch pomp głębinowych,

- zakup agregatu prądotwórczego.

Część z nich zostało już wykonanych, zakończenie pozostałych zadań zaplanowano jeszcze w tym roku.

- Prace są cały czas prowadzone w taki sposób, aby jak najmniej utrudnień odczuwali mieszkańcy. Niestety, zdarzają się sytuacje awaryjne, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wczoraj informowaliśmy o możliwości wystąpienia przerwy w dostawie wody, właśnie w wyniku prowadzonych prac na terenie Stacji Uzdatniania Wody. Dokonaliśmy likwidacji starej wieży napowietrzającej, która już od dawna nie pełniła swojej roli i wymagała demontażu. W trakcie prowadzonych prac okazało się, że stare zasuwy zawiodły i po likwidacji wieży konieczne było zaślepienie instalacji, co z kolei wymagało wyłączenia pomp. Ze względu na to, że usuwanie awarii trwało dłużej niż przewidywaliśmy, zbiorniki rezerwowe nie były w stanie zabezpieczyć bieżącego zapotrzebowania na wodę – wyjaśnia prezes ZUK, Łukasz Kwadrans.

Naprawianie awarii trwało do późnych godzin nocnych. Aktualnie dostawy wody odbywają się bez zakłóceń.

- Niestety, zaistniałej sytuacji nie dało się przewidzieć, jednakże jesteśmy mieszkańcom winni wyjaśnienie i przeprosiny za dyskomfort i brak wody w gospodarstwach domowych. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie podejmowane przez nas prace i działania związane z modernizacją urządzeń wodociągowych, w tym Stacji Uzdatniania Wody, przyniosły nam w najbliższym czasie zapewnienie ciągłości dostaw i utrzymanie bądź podniesienie jakości dostarczanej wody – dodaje prezes.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group