Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1130
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stanowice: Ochronić przed ruiną

Poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:04
Aktualizacja: Wtorek, 23 czerwca 2020, 8:47
Autor: red
Stanowice: Ochronić przed ruiną
Fot. UM Strzegom
Jeszcze w tym roku jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Stanowic – tzw. "Brama wjazdowa II" zostanie odrestaurowana.

Fakt ten ucieszy nie tylko samych mieszkańców Stanowic, ale również pasjonatów zabytków i dziedzictwa kulturowego, których nie brakuje.

"Brama wjazdowa II" - znajdująca się na ul. Strzegomskiej w Stanowicach - ujęta jest w Gminnej Ewidencji Zabytków i położona jest na terenie wpisanego do rejestru zabytków parku pałacowego. Do 2003 r. nieruchomość była własnością Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Stanowicach. W 2009 r. starosta świdnicki umorzył postępowanie w sprawie ustalenia władającego działką. Obecnie właściciel działki jest nieustalony. Od tego czasu prowadzone są prace zmierzające do zabezpieczenia bramy przed kompletną ruiną. Uregulowania prawne nie pozwalały na prowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich na terenie, który nie jest własnością inwestora.
- Wspólne działania burmistrza Strzegomia oraz radnego Piotra Szmidta spowodowały, że w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Świdnicy oraz Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Wałbrzychu podjęli decyzje umożliwiające gminie Strzegom działania budowlane i konserwatorskie przy stanowickiej bramie - informuje Wioletta Urban - Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

W 2019 r. wykonano dokumentację projektowo-kosztorysową wraz z uzyskaniem zaświadczenia o przyjęciu zgłoszenia i braku wniesienia sprzeciwu Starostwa Powiatowego w Świdnicy lub decyzji o pozwoleniu na budowę.

Całkowite koszty renowacji bramy w Stanowicach wyniosą ok. 160 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group