Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 928
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Od 12 maja rusza drugi weekend z Goethe–Institut Pop Up Pavillon na Nowym Targu

Czwartek, 12 maja 2016, 11:22
Aktualizacja: Niedziela, 22 maja 2016, 18:28
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Wrocław: Od 12 maja rusza drugi weekend z Goethe–Institut Pop Up Pavillon na Nowym Targu
Fot. Goethe Institut Pop Up Pavilon
Pod hasłem „Utopia – w poszukiwaniu idealnego miasta” w czwartek, 12 maja, w Goethe–Institut Pop Up Pavillon na Nowym Targu wystartuje kolejny weekend z kulturą. Odbędą się spotkania literackie (Silke Scheuermann, Markus Stromiedel), warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych oraz koncerty, w tym występ Chefketa – niemieckiego artysty hip–hopowego. W niedzielę w Pawilonie Ben J. Riepe, były tancerz legendarnej Piny Bausch, i jego zespół odegrają całodniowy performance. Puentą weekendu będzie instalacja „Big Printer”. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Warsztaty muzyczne i koncerty
W weekend utopii na Nowy Targ wkroczy grupa eksperymentalistów pod szyldem Institut Fatima. Efektem ich pracy z dziećmi z wrocławskich szkół będzie wyjątkowy koncert na placu Nowy Targ, który zaangażuje do aktywnego udziału także zgromadzoną publiczność (czwartek, 20:00). Carsten Galle z Institut Fatima zaprezentuje zmiksowane interpretacje stworzonych przez dzieciaki piosenek – zlepków nowo poznanych niemieckich słów i zwrotów. W interdyscyplinarnych warsztatach muzycznych z grupą Institut Fatima będzie można uczestniczyć w piątek o godz. 10:00. Przyjść może każdy – dzieci i dorośli. Znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna.

Tego samego dnia, o godz. 20:00, na scenie Pawilonu wystąpi Chefket. Niemiecki raper znany jest z wyrafinowanych tekstów, trafnych obserwacji społecznych, celnego humoru i charakterystycznego wokalu. Karierę zaczął od widowiskowych freestyle’owych bitew. W 2008 roku zwyciężył w „End of the Weak-Freestyle Battles”, a następnie sięgnął po tytuł Wicemistrza Świata 2009.

Pawilon Literacki
W ramach drugiego weekendu z Goethe-Institut Pop Up Pavillon będzie można spotkać się z niemiecką pisarką i poetką Silke Scheuermann (czwartek, godz. 18:00). W 2014 r. w wydawnictwie Schöffling & Co ukazał się jej tom poezji Skizze vom Gras. Wiersze autorki, nacechowane mocno utopijnie, będą przedmiotem rozmowy z prof. dr hab. Moniką Wolting – wybitną znawczynią literatury niemieckiej. Z kolei w piątek, o godz. 18:00, prof. Wolting zada Markusowi Stromiedelowi kluczowe w kontekście tematyki weekendu pytanie – czy thrillery science-fiction to samospełniająca się wyrocznia? Utopijne wizje George’a Orwella nabrały dziś, w świecie permanentnej inwigilacji, zupełnie realnych kształtów. Markus Stromiedel jest niemieckim dziennikarzem, pisarzem i scenarzystą. Ma na swoim koncie m.in. scenariusze najbardziej popularnych niemieckich seriali kryminalnych, takich jak „Miejsce zbrodni” oraz pięć powieści, w tym dwa thrillery science-fiction: Zone 5 (Piąta strefa) oraz Die Kuppel (Kopuła).

Partnerem Pawilonu Literackiego jest Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Całodniowy performance i teatr o przyszłości
W sobotę o godz. 12:00 Goethe-Institut zaprasza na sztukę pt. „O przyszłości” w wykonaniu studentów Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Spektakl powstał na podstawie tekstów von der zukunft Konstantina Küsperta, Powrotu z gwiazd Stanisława Lema (fragment), Sebastiana Utza Rachowskiego oraz Przedwiośnia Stefana Żeromskiego (fragment), opracowanych przez Ewę Szymani. Reżyserem całości jest Tomasz Man, a scenografię stworzyła Aneta Piekarska-Man. Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu MIT w składzie: Ignacy Jan Wiśniewski – instrumenty klawiszowe, Maja Wiśniewska – flet, Tomasz Man – gitara.

Także w sobotę, w ramach Stolika Spotkań, niemiecko-fińska grupa YKON wykona performans kulinarno-kartograficzny. W niedzielę czeka nas z kolei wielogodzinna instalacja performatywna wewnątrz Goethe-Institut Pop Up Pavillon. Zespół Bena J. Riepe stworzy utopijną przestrzeń, która pośredniczyć będzie pomiędzy światem natury i sztuki. Performerzy okryci kostiumami zdobionymi w różane ornamenty będą grać w japońskie gry, malować wyimaginowane pejzaże oraz wchodzić w interakcję z video projekcjami. Instalacja będzie w procesie ciągłego tworzenia, za każdym razem zmieniając się pod wpływem otoczenia (przestrzeni, pory dnia, widowni). Ben J. Riepe to absolwent Folkwang Universität der Künste w Essen i były gościnny tancerz legendarnej Piny Bausch.

Instalacja Big Printer - wernisaż 19 maja, godz.18.00 / ekspozycja 19 maja-7 czerwca
Instalacja berlińskiej grupy schnellebuntebilder reaguje na ruch przechodniów. Wyłapuje ich twarze i automatycznie uwiecznia je na zdjęciu, które po krótkiej chwili cięte jest na drobne kawałki. „Big Printer” puentuje tym samym weekend UTOPIA – w poszukiwaniu idealnego miasta, porusza kwestię danych osobowych, które – zamiast chronić – afiszujemy. Co właściwie się z nimi dzieje? Co stanie się z nimi w przyszłości, kiedy przemieli je już gospodarcza lub polityczna maszyna – zostaną na zawsze zapisane w zakamarkach twardych dysków, czy wylądują w ogromnej niszczarce? Po drugim weekendzie z Goethe-Institut Pop Up Pavillon te pytania powinny stać się przedmiotem refleksji.

Wszystkie instalacje artystyczne, prezentowane w Goethe-Institut Pop Up Pavillon, są realizowane w kooperacji z Centrum Sztuki WRO.

Goethe-Institut Pop Up Pavillon – o projekcie
Goethe-Institut Pop Up Pavillon na Placu Nowy Targ we Wrocławiu jest specjalnie zaprojektowanym, przeszklonym kontenerem o wymiarach 7x3x3m. Interdyscyplinarny projekt wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz jubileusz 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami.

Trzy tematycznie sprofilowane weekendy główne poruszają wątki tożsamości człowieka, historii, definiują idee współczesnych utopii, podążają za instynktem gry i bawią. Pierwsza odsłona (22-24 kwietnia) to TOŻSAMOŚĆ[i] – czas, miejsce, kultura. Drugi weekend (12-15 maja) nosi tytuł UTOPIA – w poszukiwaniu idealnego miasta. Trzeci punkt programu to POZYTYWKA – czyli miejski instynkt gry (9 czerwca – 10 lipca).Wszystkie weekendy Goethe-Institut Pop UpPavillon mają swoją kontynuację w postaci instalacji, które rozwijają wątki poruszone w poszczególnych odsłonach projektu. Kolejną, po Falach Pamięci, instalacją jest Big Printer, która poruszy temat ochrony danych osobowych (wernisaż 19 maja, godz. 18.00 / ekspozycja 19 maja-7 czerwca). Projekt zamknie Music Construction Machine – muzyczna konstrukcja, na której każdy będzie mógł zagrać (wernisaż 17 czerwca, godz. 18.00 / ekspozycja 17 czerwca-10 lipca). Wszystkie instalacje artystyczne, prezentowane w Goethe-Institut Pop UpPavillon, realizowane są w kooperacji z Centrum Sztuki WRO.

Organizator
Goethe-Institut jest instytutem kultury Republiki Federalnej Niemiec. Działa na całym świecie, promując znajomość języka niemieckiego i wspierając międzynarodową współpracę kulturalną. Upowszechnia całościowy wizerunek Niemiec, informując o życiu kulturalnym, społecznym i politycznym. Programy kulturalne i edukacyjne Goethe-Institut wspierają dialog międzykulturowy i umożliwiają uczestnictwo w życiu kulturalnym, wspomagają rozwój struktur społeczeństwa obywatelskiego i promują globalną mobilność.

Goethe-Institut Pop Up Pavillon odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i wpisuje się w polsko-niemiecki rok jubileuszowy 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowany przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Partnerami projektu są m.in. Biuro Festiwalowe Impart 2016, Centrum Sztuki WRO, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Kino Nowe Horyzonty, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Polskie Radio oraz Stiftung Zukunft Berlin.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group