Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Od 20 lat mają stałą recepturę. Sprawdź gdzie zjeść prawdziwego pączka i wygraj całą skrzynkę wypieków

Środa, 7 lutego 2018, 17:07
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Od 20 lat mają stałą recepturę. Sprawdź gdzie zjeść prawdziwego pączka i wygraj całą skrzynkę wypieków
Fot. użyczone
Najbliższy czwartek to coroczne święto pączka. Czy w Świdnicy i okolicy można znaleźć jeszcze takie bez ulepszaczy, spulchniaczy i przygotowywane zgodnie z tradycyjną recepturą? W regionie przetrwała piekarnia i cukiernia, która nie poddała się trendom. Od ponad 20 lat przygotowuje swoje wypieki zgodnie z jedną recepturą bez wykorzystywania gotowych mieszanek. Piekarnia zorganizowała konkurs – można wygrać całą skrzynkę pączków.

Coraz częściej na sklepowych półkach, w piekarniach oraz cukierniach możemy znaleźć pieczywo oraz pączki, które tylko przypominają prawdziwe, tradycyjne i przygotowywane zgodnie z tradycją słynne wypieki.
- Niestety często są to pączki przygotowywane z gotowych mieszanek, w których znajduje się duża ilość różnych niezdrowych ulepszaczy i spulchniaczy - tłumaczy Jacek Wychowanek, właściciel piekarni i cukierni A.J. Wychowanek z Jaworzyny Śląskiej - Takie pączki wyglądają ładnie, ale tak naprawdę to tylko napompowana chemiczna kulka, w której na próżno szukać nawet jajek, bo te są z proszku. To coraz częstsza praktyka wykorzystywana, dzięki której proces produkcji jest dużo szybszy. Taką mieszankę zalewa się tylko wodą, a ta rośnie w piecu. Można szybciej wyprodukować większe ilości i dzięki temu więcej zarobić - dodaje.

11 tys. tradycyjnych pączków dla mieszkańców powiatu

Jaki jest sekret prawdziwego pączka, jego receptura i jak go rozróżnić? Jak tłumaczy Jacek Wychowanek, receptura jest bardzo prosta.
- To mąka, woda, jajka, drożdże i cukier oraz oczywiście nadzienie np. konfitura różana i lukier - mówi założyciel piekarni i cukierni A.J. Wychowanek. - Proces wypieku takich pączków jest dłuższy, trzeba rozbijać i wykorzystywać prawdziwe jajka, używać drożdży itd., a nie zalewać wodą jednej mieszanki. Jednak nasza piekarnia i cukiernia istnieje od 1997 r. i od początku naszym założeniem było pieczywo oraz wypieki takie jak w domu. Nie poddaliśmy się trendom i chęci szybkiego zarobku kosztem naturalnych składników. W tym tak naprawdę tkwi sekret naszych pączków i pieczywa. Te przygotowywane jest z prawdziwego zakwasu i niezmiennego od pierwszego dnia istnienia piekarni – tego samego zaczynu. Z okazji tłustego czwartku przygotujemy 11 tys. pączków z różnymi nadzieniami, które będzie można zakupić w 9 naszych punktach w Świdnicy, Strzegomiu, Jaworzynie Śląskiej, Piotrowicach Świdnickich oraz Żarowie. To maksymalna liczba, którą jesteśmy w stanie przygotować - dodaje.

Naturalny pączek od tego produkowanego z gotowych mieszanek można rozpoznać m.in. po kształcie. Nie jest idealnie okrągły i bardzo pulchny, ale nieco spłaszczony. Jest mniejszy, ale cięższy. Jego waga powinna wynosić ok 80 g.

Film przedstawiający produkcję pączków staropolskich: http://bit.ly/2FSD3Io

Konkurs — wygraj skrzynkę tradycyjnych pączków

Piekarnia i cukiernia A.J. Wychowanek z okazji tłustego czwartku przygotowała dla mieszkańców powiatu wyjątkowy konkurs. Do wygrania jest skrzynka pączków przygotowywanych zgodnie z tradycyjną recepturą. Wystarczy wejść na profil piekarni na Facebooku — Piekarnia A.J. Wychowanek (https://www.facebook.com/Wychowanek), polubić go, oraz na profilu piekarni napisać komentarz z kim chcielibyśmy się podzielić prawdziwymi pączkami i dlaczego. Spośród uczestników zostanie wybrana najciekawsza odpowiedź, a pączki zostaną dostarczone na wskazany adres przez zwycięzcę w czwartek do godz. 12:00. Konkurs odbywał się będzie do czwartku do godz. 09:00, a o godz. 10:00 zostanie ogłoszony zwycięzca. Ważna jest również linijeczka na pączku. Jeśli jest biała, równa, to znaczy, że pączek został właściwie usmażony.

Sklepy firmowe piekarni i cukierni A.J. Wychowanek:
• Świdnica: ul. Okrężna 48, ul. Łukowa 6, ul. Środkowa 9, ul. Bartosza Głowackiego 39
• Strzegom: ul. Rynek 40
• Jaworzyna Śląska: ul. Świdnicka 2a, ul. Wolności 21
• Piotrowice Świdnickie 37

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group