Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1312
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Od A do Z o czystym powietrzu

Niedziela, 21 kwietnia 2024, 7:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Od A do Z o czystym powietrzu
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Kto i kiedy musi wymienić piec? Jakie są możliwości dofinansowania do tej wymiany? Jak poradzić sobie z wnioskiem i rozliczeniem inwestycji? Odpowiedzi na te i inne pytania można było uzyskać podczas spotkania, jakie odbyło się w czwartek, 18 kwietnia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Jaworzynie Śląskiej. Wzięło w nim ponad 50 osób.

Spotkanie prowadziła Marlena Kędzior – doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Omówiła uchwały antysmogowe, które już od lipca zakazują używania najmniej efektywnych źródeł ogrzewania. Przedstawiła założenia i korzyści programów „Czyste Powietrze” kierowanego do właścicieli domków jednorodzinnych i „Ciepłe Mieszkanie” kierowanego do właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Odpowiedziała również na wszystkie pytania uczestników spotkania i wyjaśniała indywidualne sytuacje.

Przypomnijmy, Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Narzędziem w osiągnięciu celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania oraz beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Dotację można także uzyskać na prace termomodernizacyjne służące poprawie efektywności energetycznej budynków oraz instalację OZE. Z programu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Szczegółowe informacje na temat Programu Czyste Powietrze można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu: https://wfosigw.wroclaw.pl/czyste-powietrze/o-programie.

W Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej działa punkt konsultacyjno-informacyjny programu. Dzięki temu można skorzystać z pomocy pracownika zarówno na etapie składania wniosku, jak i jego rozliczenia. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00, pokój nr 109.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group