Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Odblaski to bezpieczeństwo na drodze

Wtorek, 8 października 2013, 13:15
Aktualizacja: 13:17
Autor: red.
Świdnica: Odblaski to bezpieczeństwo na drodze
Fot. archiwum
Jesienna pora, szybko zapadający zmierzch, to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o naszym bezpieczeństwie na drodze. Od dawna wiadomym jest, że widoczność pieszych i rowerzystów poprawiają odblaskowe elementy, dzięki którym każdy, kto ich używa błyszczy i przyciąga uwagę innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy o tym i bądźmy widoczni na drodze.

Jesienią i zimą dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Najczęstsze błędy jakie popełniają to nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, poruszanie się nieprawidłową stroną drogi, zatrzymywanie się na jezdni, czy wchodzenie na jezdnię przy czerwonym świetle.

Bardzo często wypadki drogowe, są skutkiem nieprawidłowego zachowania się kierujących samochodami względem pieszych. Z policyjnych analiz wynika, że główną przyczyną tych zdarzeń jest nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu, niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu oraz nieprawidłowe wykonywanie takich manewrów jak cofanie, skręcanie, czy omijanie.

Do wielu wypadków nie doszłoby, gdyby piesi byli po prostu widoczni. Kiedy ktoś ubrany jest w spokojne, stonowane kolory i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Warto pamiętać, że po zmroku pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na prawidłową reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Świdnicy od wielu lat prowadzą działania wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści, mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa na drogach. Elementy odblaskowe na kurtkach, spodniach, tornistrach zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności - warunek jest jeden elementy odblaskowe muszą być używane przez pieszych, rowerzystów czyli niestrzeżonych uczestników ruchu drogowego.

Art. 43. 1. kodeksu drogowego wskazuje, iż dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. 2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Jak co roku apelujemy do rodziców, jak również do dzieci o korzystanie z odblaskowych elementów codziennego ubioru. Zawieszki, wszywki, kamizelki i wszelkiego rodzaju opaski oraz gotowe już elementy odblaskowe ubioru na pewno przyczynią się do zmniejszenia ilości zdarzeń drogowych i poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz kupując dzieciom jesienno zimową odzież.

(KPP Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group