Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Odchodzą od węgla

Wtorek, 29 września 2020, 17:04
Autor: red
REGION: Odchodzą od węgla
Fot. UM Żarów
28 września 2020 roku w Starej Kopalni w Wałbrzychu podpisano „Deklarację Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego”

Samorządowcy z kilkunastu gmin subregionu wałbrzyskiego zobowiązali się w niej do dekarbonizacji, czyli i odejścia od stosowania węgla i innych paliw kopalnych do 2030 roku.

Deklarację, symbolicznie podpisywaną w Starej Kopalni w Wałbrzychu, zdecydowało się poprzeć kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów z subregionu wałbrzyskiego, tj.: Wałbrzycha, powiatu wałbrzyskiego, świdnickiego, kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego i kamiennogórskiego. Dokument ten pokazuje wspólną, ambitną, wizję i determinację w realizacji Sprawiedliwej Transformacji i odejścia od paliw kopalnych na rzecz OZE. To mocne zobowiązanie zostało podyktowane zagrożeniem dla ludzi i środowiska w wyniku gwałtownych zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka.

Wykorzystując wsparcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE, inne źródła środków zewnętrznych oraz własne zasoby budżetowe samorządowcy chcą przygotować i zrealizować program dekarbonizacji. Będzie dotyczył m.in. likwidacji pieców węglowych, rozwoju odnawialnych źródeł energii, wykorzystania energii elektrycznej i wodoru jako źródła energii w transporcie

Największe nadzieje wiąże się właśnie z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, dlatego uczestnicy spotkania zaapelowali również do Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej o zwiększenia wsparcia dla funduszu w Polsce i na Dolnym Śląsku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group