Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 936
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Odszkodowania za brak lokalu socjalnego

Czwartek, 15 stycznia 2015, 11:28
Aktualizacja: 11:30
Autor: red.
Świdnica: Odszkodowania za brak lokalu socjalnego
Fot. archiwum
300 świdnickich rodzin czeka od kilku lat na mieszkanie, a zasoby mieszkaniowe miasta są bliskie zeru.

Na bieżąco dysponujemy jedynie kilkoma lokalami, których stan i standard powoduje, że bardziej nazwać je możemy slumsami niż mieszkaniami. Deleżaki przy ul. Gdyńskiej, Garbarskiej czy Chopina odbiegają od standardów XXI wieku. I w takich warunkach nie mogą mieszkać rodziny z dziećmi – mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która jeszcze w kampanii wyborczej deklarowała, że zrobi wszystko, by poprawić warunki życia świdniczan.

Obecnie opracowywana jest koncepcja nowej polityki mieszkaniowej. Na pewno obejmie ona takie działania jak remonty pustostanów w zakresie większym niż przez ostatnie lata oraz budowę nowych mieszkań socjalnych.

Problem mieszkaniowy występuje w całej Polsce - gminy nie dysponują odpowiednią liczbą lokali socjalnych, by zapewnić prawidłową realizację wyroków eksmisyjnych. Jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku eksmisyjnego, właścicielowi lokalu przysługuje odszkodowanie do gminy na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego (zgodnie z art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego: jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy na podstawie art. 417 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)). Gmina Miasto Świdnica za niezapewnienie lokalu socjalnego po wyroku sądu płaciła w 2014 r. odszkodowania osobom prawnym w łącznej kwocie 104.280,67 zł i osobom fizycznym 17.887,39 zł.

Odszkodowanie na rzecz osób prawnych stanowi kwotę wysokości czynszu i innych opłat (centralne ogrzewanie, woda, śmieci) naliczanych przez zarządcę właścicielowi za korzystanie z lokalu. W przypadku jednej osoby prawnej, z którą miasto - podobnie jak z osobami fizycznymi podpisało ugodę pozasądową - odszkodowanie stanowi 150% opłat czynszowych w wyrokach, które zapadły po 2011 r. Miasto wypłaca odszkodowania również na podstawie not księgowych. Część wierzycieli odstąpiło od żądania odszkodowania w wyniku negocjacji i podpisanych ugód w tym zakresie.

(UM Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group