Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1356
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ofiarni mieszkańcy

Sobota, 26 marca 2022, 11:41
Autor: red
Świdnica: Ofiarni mieszkańcy
Fot. UM Świdnica
Minął miesiąc wojny na Ukrainie ale i miesiąc pomocy, jaką miasto Świdnica, indywidualni mieszkańcy i firmy kierują w stronę rodzin z Ukrainy.

Do Centrum Pomocy Ukrainie zgłosiło się już prawie 2500 uchodźców. Przebywają oni u świdniczan, rozlokowani zostali także w punktach noclegowych, m.in. w OSP przy ul. Głowackiego, w domu wycieczkowym OSiR, w hotelach: Esperanto, Pod Lwem, Pod Wierzbą, Park Hotelu, w parafii ewangelicko – augsburskiej, w internacie Zespołu Szkół Mechanicznych.

Ofiarność mieszkańców jest ogromna. Codziennie przekazują oni różnego rodzaju dary (żywność, ubrania, środki chemiczne, środki higieniczne), czy też pomoc finansową. Do miasta transporty artykułów żywnościowych, środków chemicznych i opatrunkowych wysyła regularnie partnerskie niemieckie miasto Biberach – dotąd dotarły już trzy. Ostatnio przywieziono m.in.: agregaty prądotwórcze, latarki, powerbanki, materace, śpiwory, łóżka, konserwy, opatrunki medyczne i środki czystości. Część z tych darów jest wysyłana na granicę. Wiele zbiórek organizują również dawni świdniczanie, którzy obecnie mieszkają w różnych rejonach Europy i wśród swoich przyjaciół i rodziny organizują zbiórki darów, które dowożą do punktów w Świdnicy. Dzięki temu dojechała do naszego miasta pomoc z kliku miast niemieckich, francuskich i hiszpańskich, a także z Wielkiej Brytanii.

Miasto uruchomiło zbiórkę środków finansowych. Na otwarte trzy tygodnie temu subkonto wpłynęło już 83 320 zł.

Bezcenną cegiełkę w pomoc dla Ukraińców włożyły lokalne firmy. Wśród darczyńców znaleźli się m.in.: Franc Textil, Colgate-Palmolive, Wagony Świdnica, Südzucker Polska, DBI Plastics, Intermarche, Caro, PW BHP STORE, Sonel Pasol-Paco, pizzernia Przesiadka, Bar Pafal, Bar Gar, Chillout, Kaufland, Aldi, Dekoria. Smart Work, Bud-Eco oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Boleścina, Pszenna, Grodziszcza, Wilkowa, Lutomii Dolnej i Lutomii Górnej.

Ogromna rzesza wolontariuszy zaangażowała się w obsługę punktów pomocowych, dostarczanie i pakowanie rzeczy pierwszej pomocy dla uchodźców, transport osób i darów, organizację i obsługę punktów informacyjnych, pomoc w tłumaczeniu dokumentów czy organizację zajęć integracyjnych.

- Przekazywana przez Państwa pomoc ma ogromną wartość, ponieważ ukryta jest w niej dobroć i wielkie serce, a to oprócz gestu materialnego jest wielkim wsparciem. Za tę ofiarność i zaangażowanie, za wszelką pomoc na rzecz uchodźców składam serdeczne podziękowania – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group