Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 640
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ograniczają oświetlenie

Czwartek, 7 lipca 2022, 17:26
Autor: red
Świdnica: Ograniczają oświetlenie
Fot. UM Świdnica
Ze względu na konieczne oszczędności budżetowe oraz znaczący wzrost cen energii elektrycznej Wydział Dróg i Infrastruktury Miasta Świdnica postanowił wprowadzić ograniczenia w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego w mieście. Od 8 lipca do 30 września miejskie latarnie zgasną w całym mieście w godzinach od 1:00 do 4:00.

Świdnica wyłączy w nocy oświetlenie ulic i parków. Od 8 lipca każdej nocy od godziny pierwszej do godziny czwartej nad ranem nie będą świecić zarówno latarnie przy drogach, jak i oświetlenie poza pasem drogowym. Decyzja taka zapadła po drastycznych wzrostach cen energii elektrycznej.

- Wybraliśmy takie godziny, kiedy jeszcze nie rozpoczęły się podróże ludzi na pierwsze zmiany do pracy, a już po tym, kiedy mieszkańcy zdążą załatwić wszystkie swoje wieczorne sprawy. W tych godzinach ruch w mieście, zarówno pieszy jak i samochodowy jest praktycznie zerowy, niemal nikt się wtedy nie przemieszcza – mówi Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miasta Świdnica.

Wyłączenie oświetlenia na trzy godziny dziennie zostanie wprowadzone w nocy z 7 na 8 lipca i będzie obowiązywać aż do 30 września. Pozwoli to na znaczną redukcję zużycia energii elektrycznej przez miasto, co samo w sobie da duży efekt ekologiczny, a jednocześnie przyczyni się do redukcji kosztów. Dzięki temu rozwiązaniu miasto zaoszczędzi w tym czasie około 100 000 zł.

- O naszych działaniach poinformujemy policję, pogotowie ratunkowe czy straż pożarną, aby służby ratunkowe były przygotowane do tych zmian – dodaje Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miasta Świdnica.

Kraków jako pierwsze duże miasto w Polsce zdecydował o gaszeniu oświetlenia ulicznego już w 2020 roku, szukając w ten sposób oszczędności. W jego ślady poszły kolejne samorządy, m.in. Tarnów, Kielce czy Suwałki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group