Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ogromny mural ozdobił Świdnicę

Środa, 2 października 2013, 11:44
Aktualizacja: Sobota, 5 października 2013, 0:49
Autor: red.
Świdnica: Ogromny mural ozdobił Świdnicę
Fot. użyczone
Imponujący mural namalowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym ozdobił posowieckie garaże u zbiegu ulic Armii Krajowej i Fieldorfa w Świdnicy. Prace malarskie trwały trzy dni. Pomysłodawcą akcji jest Świdnicki Ośrodek Kultury, a prace nadzorował znany świnicki artysta Robert Kukla. Miasto sfinansowało zakup specjalistycznej farby grafficiarskiej, której koszt wyniósł 4 tys. zł.

Jako pierwszy powstał projekt autorstwa świdnickich grafficiarzy, który w piątek, 27 września został naniesiony na ściany przy pomocy rzutnika multimedialnego. Malowanie rozpoczęło się w sobotę rano i trwało do późnych godzin popołudniowych w niedzielę. Przy malowidle pracowały dwie ekipy grafficiarzy pochodzących głównie ze Świdnicy. Zużyto w sumie 302 puszki farby w sprayu. Wielkoformatowa grafika w sposób symboliczny przedstawia bohaterów tamtego okresu i ma pokazać, że Świdnica o nich pamięta.

- Cieszę się, że w naszym mieście powstała kolejna inicjatywa, dzięki której możemy przypomnieć o bohaterach tamtego okresu. Zaangażowanie młodych ludzi w powstanie patriotycznego muralu pokazuje, że także młode pokolenie pamięta o Żołnierzach Wyklętych. – mówi Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.

W tym roku w całej Polsce obchodzony jest Rok Żołnierzy Wyklętych. Miasto włączyło się w ogólnopolską akcję już w maju br. Na placu św. Małgorzaty uroczyście odsłonięto tablice z biogramem informującym o ogólnych założeniach projektu oraz prezentującym sylwetki kolejnych bohaterów. We wrześniu kontynuowano projekt organizując wystawy i spektakle. Aktualnie wszystkie biogramy z sylwetkami partyzantów można obejrzeć w świdnickim Rynku.

(Monika Żmijewska)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group