Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 1595
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Okiem Młodych– Polaków portret własny w filmie autora „Jesteś bogiem”

Sobota, 3 marca 2012, 8:34
Aktualizacja: 16:30
Autor: red
Świdnica: Okiem Młodych– Polaków portret własny w filmie autora „Jesteś bogiem”
Fot. użyczone
Pokazem filmu dokumentalnego „W drodze” w reżyserii Leszka Dawida, autora głośnych fabuł „Ki” oraz „Jesteś bogiem”, rozpocznie się nowe pasmo pokazów specjalnych Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Będzie to cykl „Świat w obrazach”, na który złożą się jeszcze dwa filmy: „David chce odlecieć” Davida Sievekinga oraz „Ostatni nomadzi” Raula de la Fuente.

Leszek Dawid, zanim stanął za kamerą pełnometrażowych fabuł, pracował jako pedagog w PWSFTviT, ale także próbował swoich sił jako autor filmów dokumentalnych. Znaczący sukces odniósł jego dokument „Bar na Victorii”, w którym przedstawił historię dwóch kolegów, próbujących osiągnąć sukces na emigracji w Wielkiej Brytanii. Dawid posiadł wyjątkową umiejętność niezwykle ciekawego opisywania naszego społeczeństw, co potwierdzają takie realizacje, jak: „Ki”- będąca historią młodej dziewczyny, walczącej o własną niezależność – oraz „Jesteś bogiem”, biografia Magika, tragicznie zmarłej legendy polskiego hip-hopu. Również „W drodze” to film przedstawiający sugestywny obraz współczesnych Polaków. Autor zdecydował się w nim sportretować podróżujących po polskich drogach autostopowiczów. Przedstawiona z perspektywy jadącego samochodu historia jest (to ciepły a zarazem przenikliwy portret specyficznej grupy społeczeństwa)ciepłym i zarazem przenikliwym portretem specyficznej grupy Polaków.

Po seansie organizatorzy zaplanowali dyskusję, której tematem będzie „Polaków portret własny”. W trakcie rozmowy, moderowanej przez Lecha Molińskiego – dyrektora artystycznego „Okiem Młodych” i dziennikarza filmowego,zastanowimy się, jak obecnie Polacy postrzegają samych siebie. Czy możemy wyłonić pewne cechy narodowe, które nas określają. I wreszcie – w jaki sposób współczesne kino opisuje polską rzeczywistość.

Organizatorami pokazów są Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Fundacja Visionica. Współorganizatorami są Świdnicki Klub Filmowy i Against Gravity, organizator festiwalu filmowego Planete+ Doc, który w tym roku w dniach 14-20 maja po raz pierwszy odbędzie się także we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Więcej info już wkrótce na www.planetedocff.pl.

Co: „W drodze”, reż. Leszek Dawid + niespodzianka
Gdzie: Świdnicki Ośrodek Kultury, Sala Teatralna, Rynek 43
Kiedy:14 marca, godz. 18:00
Za ile: 2 PLN

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group