Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Olszowa już przejezdna

Poniedziałek, 25 maja 2020, 11:03
Autor: red
Strzegom: Olszowa już przejezdna
Fot. UM Strzegom
Zakończyła się przebudowa ul. Olszowej w Strzegomiu na odcinku od zjazdu w kierunku Lidla do Firmy Drobiarskiej.

Droga zyskała nie tylko na wizerunku, ale też zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo kierowców i przede wszystkim mieszkańców.

Przebudowano m. in. nawierzchnię drogi wraz ze zjazdami, wykonano nowe chodniki oraz pobocza gruntowe. Wykonano również nowe oświetlenie uliczne na odcinku od ul. Andersa oraz wymieniono pozostałe oprawy oświetlenia ulicznego. Skrzyżowanie z ul. Słoneczną zostało przebudowane jako skrzyżowanie wyniesione. Dodatkowo zostały wykonane 3 przejścia dla pieszych, w tym jedno wyniesione wraz z oznakowaniem poziomym i pionowym. W celu zwiększenia bezpieczeństwa na ul. Olszowej zostały zamontowane dwa stacjonarne urządzenia BRD, informujące kierujących o prędkości jazdy. W celu odprowadzenia wód opadowych została wybudowana nowa kanalizacja deszczowa wraz z licznymi wpustami ulicznymi. Wykonawcą robót budowlanych była firma "Drog-Ziem" ze Stanowic. Koszt tej części zadania inwestycyjnego wyniósł ok. 4,5 mln zł, z czego 50% stanowi dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Do końca czerwca br. planowana jest przebudowa terenu znajdującego się w obrębie skrzyżowania z ul. Brzozową. Wykonana będzie tam nowa nawierzchnia, chodniki z kostki betonowej, zjazdy na posesje oraz pobocza gruntowe. Wymienione zostaną również oprawy oświetlenia ulicznego na ledowe. Ponadto powstanie zatoka autobusowa. Wykonawcą tego zadania jest również "Drog-Ziem" ze Stanowic. Koszt prac wynosi ok. 520 tys. zł. Kwota ta w całości pochodzi z budżetu gminy Strzegom.

Warto wspomnieć, że równolegle z w/w pracami rozpoczął się drugi etap przebudowy ul. Olszowej - na odcinku od drogi 374 do firm i zakładów, prowadzącym przez pola. Wykonano mechaniczne korytowanie wierzchniej warstwy drogi, a następnie ułożono dwie warstwy z mieszanki mineralno-bitumicznej. Warto podkreślić, że w związku z koniecznością ułożenia warstwy ścieralnej na całej szerokości jezdni, ruch samochodów ciężarowych - na krótko - zostanie ponownie skierowany na ul. Olszową, gdzie docelowo obowiązuje zakaz poruszania się samochodów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Jest to niezbędne w związku z przyjętą technologią wykonania ostatniej warstwy jezdni tj. "bezszwowo". Dodatkowo wykonane zostaną zjazdy oraz obustronne pobocze gruntowe. Wykonawcą odcinka o długości około 670 mb od drogi nr 374 w kierunku firmy ADA Granit jest konsorcjum firm: "COM - D" z Jawora (lider) oraz Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych (partner). Wykonawcą odcinka od Firmy Drobiarskiej do firmy ADA Granit jest "Drog-Ziem" ze Stanowic. Całkowity koszt robót budowlanych to ok. 1,7 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych to ok. 1 mln zł, czyli aż 60 %.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group