Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1024
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tworzyjanów: OSP Tworzyjanów w Krajowym Systemie Ratowniczo–Gaśniczym

Piątek, 15 maja 2015, 11:31
Aktualizacja: 11:33
Autor: red.
Tworzyjanów: OSP Tworzyjanów w Krajowym Systemie Ratowniczo–Gaśniczym
Fot. użyczone
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworzyjanowie już w najbliższą niedzielę 17 maja podczas wojewódzkich uroczystości z okazji Święta Straży Pożarnej zostanie oficjalnie przyjęta do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. Starania o to trwały już od dwóch lat, jednak ostateczne porozumienie podpisano 30 kwietnia br.

– To bardzo ważny moment nie tylko dla gminy Marcinowice, ale też dla całego powiatowego systemu ratownictwa – mówi Alicja Synowska, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Świdnicy.

– Dla naszej jednostki to z jednej strony wielki prestiż, a z drugiej – otwarcie na nowe możliwości – mówi Arkadiusz Kulig, naczelnik Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworzyjanowie i prezes Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Marcinowicach. – Włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego daje nam bowiem możliwość korzystania ze środków budżetu państwa na zakup sprzętu oraz większy dostęp do szkoleń i ćwiczeń, dzięki temu nasza pomoc będzie skuteczniejsza i bardziej profesjonalna.

Po włączeniu do KSR-G jednostka w OSP Tworzyjanów wypełni sporą lukę w systemie ratownictwa na terenie powiatu w obrębie tej wsi, bowiem dotąd Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy nie mógł tam dojechać w ciągu wymaganych 8 minut. Było to dużym zagrożeniem, gdyż na drodze krajowej nr 35 w okolicach wsi Tworzyjanów dochodzi bardzo często do wypadków komunikacyjnych.

Jednostka OSP w Tworzyjanowie działa od lat 50. XX w. Obecnie stowarzyszenie liczy 26 członków, zaś strażaków uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczych jest 17. W 2006 roku strażacy doczekali się nowej remizy, a w 2011 – nowoczesnego samochodu marki Iveco Magirus, którym wyjeżdżają do akcji (sprowadzono go z Niemiec). Przez ostatnie dwa lata trwało intensywne doposażanie jednostki w sprzęt, m.in. w tym roku otrzymała sprzęt hydrauliczny do ratownictwa drogowego, sami zaś strażacy systematycznie podnosili poziom wyszkolenia, chcąc spełnić wysokie normy stawiane jednostkom KSR-G.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni pani poseł Teresie Świło, która nas bardzo wspierała w naszych staraniach o włączenie do systemu i pilotowała całą sprawę – mówi Arkadiusz Kulig. – Nie obyłoby się także bez pomocy wójta Władysława Gołębiowskiego i komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasza Szuszwalaka. Jest nasz to wspólny sukces.

Wójt nie kryje zadowolenia z tej decyzji. – Bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia w to dla nas niezwykle ważna sprawa – mówi. – Cieszę się, że udaje się włączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego kolejną jednostkę z terenu gminy, i to położoną w bardzo newralgicznym miejscu, jakim jest Tworzyjanów – jedna z wsi przy niebezpiecznej drodze krajowej nr 35.
***
Niniejszym zapraszamy Państwa na konferencję prasową związaną z włączeniem OSP Tworzyjanów do KSR-G. Odbędzie się ona we wtorek 19 maja o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy Marcinowice. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do 18 maja do godz. 12.00.

(UG Marcinowice)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group