Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 826
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Ostatnia zbiórka

Poniedziałek, 13 grudnia 2021, 11:04
Aktualizacja: 11:05
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Ostatnia zbiórka
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Jednorazowo można jej oddać 450 ml. To wystarczy, by uratować trzy osoby. Już w środę 15 grudnia na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka tego życiodajnego płynu. Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu dramatycznie brakuje grup A Rh+, A Rh–, B Rh+, 0 Rh+, 0 Rh–.

Zbiórka odbędzie się w obiekcie wielofunkcyjnym na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej w godzinach od 9:30 do 13:30.

Dawcą może zostać osoba od 18. do 65. roku życia, która:

•waży co najmniej 50 kilogramów,

•w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanych akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,

•w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

•w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym, wypoczętym i zdrowym, nie wykazywać objawów przeziębienia. Nie należy przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi wypić ok. 2 l płynów. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group