Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oświadczenie prezydenta Murdzka w sprawie aquaparku

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 5 lutego 2013, 15:05
Aktualizacja: Piątek, 8 lutego 2013, 0:50
Autor: red.
Fot. archiwum
Rok 2013 jest decydującą datą, kiedy Radni podejmują jedną z ważniejszych decyzji aktualnej kadencji, rozstrzygając o budowie lub rezygnacji z budowy aquaparku.

Z inicjatywy Klubu Radnych SLD wspólnie z Klubem Radnych PiS, przy pozyskaniu pojedynczych głosów innych Radnych (imienne głosowania), zakwestionowana została kilkuletnia praca nad tym największym w powojennej historii Świdnicy obiektem inwestycji publicznej o wartości 63 mln zł netto.

Podtrzymanie decyzji części Radnych o rezygnacji z budowy aquaparku na sesji 15 lutego 2013 r. oznaczać będzie zniweczenie ponad trzyletnich, bardzo dokładnych i odpowiedzialnych przygotowań do realizacji inwestycji, jak i również wzięcie na siebie odpowiedzialności za wydane dotychczas środki publiczne w wysokości około 1,5 mln zł (analizy, badania potrzeb mieszkańców, koncepcje, wszelkie prace związane z cyklem inwestycyjnym prowadzone przez urzędników, a później, zgodnie z uwarunkowaniami, przez pracowników spółki Inwestycje Świdnickie i przede wszystkim warta około 1 mln zł dokumentacja).

Negatywna decyzja pomija bardzo istotne fakty:
1. Dokonane zostały wszelkie konieczne, długotrwałe procedury planistyczne umożliwiające realizację inwestycji na działce przy ul. Śląskiej.

2. Przygotowana została działka przeznaczona pod aquapark, łącznie z długotrwałym procesem przejęcia gruntów od Pracowniczych Ogrodów Działkowych.

3. Dysponujemy pełną dokumentacją techniczną z ważnym pozwoleniem na budowę o wartości ponad 1 mln zł (po dodatkowej analizie sprawdzającej jej poprawność).

4. Rozstrzygnięty jest przetarg na inżyniera kontraktu (wygrała firma ECM Group).

5. Przygotowana jest ścieżka finansowania inwestycji, jeszcze korzystniejsza niż wcześniejsza, gdy zwycięzcą poprzednich procedur przetargowych był BRE Bank (mniej o około 3 mln zł
w odniesieniu do dotychczasowego poziomu 84,5 mln zł).

6. Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie Wieloletnią Prognozę Finansową miasta Świdnicy zawierającą rozłożone na lata finansowanie aquaparku.

7. Gotowa do przyjęcia i podpisania jest oferta partnera prywatnego na wybudowanie i zarządzanie aquaparkiem, na mocy której zobowiązuje się on dodatkowo do:
• Wniesienia wkładu finansowego w wysokości 8 mln zł netto (wnoszonego sukcesywnie do postępu prac);
• Realizacji inwestycji „pod klucz” (poniesienie kosztów ok. 3 mln zł więcej w stosunku do podstawowej wersji dokumentacji, przewidującej zaangażowanie przyszłych najemców niektórych pomieszczeń w ich wykończenie);
• Poniesienia kosztów tzw. preopeningu, czyli wszystkich wydatków związanych z „wprowadzeniem” aquaparku na konkurencyjny rynek (ok. 1 mln zł).

8. Możliwa jest modyfikacja inwestycji, uwzględniająca sugestie powstania wersji tańszej aquaparku w dwóch wariantach:
A. Rezygnacja z niektórych elementów np. wieży do nurkowania itp., potaniająca inwestycję, łącznie z kosztami finansowymi o ok. 9 mln zł w oparciu o aktualne pozwolenie na budowę.
B. Wprowadzenie bardziej zasadniczych zmian, dających łącznie z kosztami finansowymi ok. 15 mln zł oszczędności. Zmiany te wymagają jednak powtórzenia części procedur i uzyskania nowego pozwolenia na budowę dla zmienionej dokumentacji technicznej (przewidywany czas na zmiany ok. 8 miesięcy).

9. Uruchomienie aquaparku może pozwolić na zakończenie „bytu” obiektu basenu przy ul. Równej, gdzie suma koniecznych dopłat, bez inwestycji i większych remontów w okresie spłaty aquaparku wyniesie ponad 15 mln zł (przy założeniu 2,5% inflacji).

10. W związku z funkcjonowaniem aquaparku około 100 osób uzyska pracę (w tym 64 na etatach i 34 na innych umowach).

11. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego i uwarunkowań budżetowych miasta Świdnicy nie ma innej możliwości realizacji inwestycji jak tylko przez spółkę miejską. W tym przypadku budżet miasta obciążany jest kwotą spłat przypadającą w danym roku, a nie jednorazowo pełną wartością inwestycji.
Przy spółce mniej skomplikowane są możliwości związane z odliczeniem podatku VAT w wysokości 12,65 mln zł, bez groźby niekorzystnej interpretacji przy przekazaniu obiektu podmiotowi zarządzającemu.
Procedura partnerstwa publiczno-prywatnego została przeprowadzona bardzo sprawnie. W innych podobnych projektach w Polsce czas konieczny do wyłonienia partnera prywatnego i osiągnięcie gotowości do rozpoczęcia inwestycji wynosi zwykle około dwóch lat. Inwestycje Świdnickie potrzebowały na te czynności tylko 6 miesięcy.

12. Istnieją aquaparki mające dodatnie wyniki operacyjne, które można porównywać z inwestycją „naszego” aquaparku, jeżeli odejmie się bardzo wysokie koszty amortyzacji związane z innymi formułami finansowania tych inwestycji i ich statusem prawnym.
W przypadku aquaparku świdnickiego partner prywatny na mocy umowy zobowiązany jest do wszelkich remontów i zaangażowania w modernizację obiektu w czasie jego funkcjonowania.

13. Alternatywne rozwiązanie inwestycji na poziomie 20 mln zł oznacza w praktyce zakończenie prac nad budową aquaparku i rozpoczęcie przygotowań do budowy basenu wg całkowicie nowej dokumentacji, z koniecznością późniejszych stałych dopłat do działalności bieżącej takiego obiektu. Zajmie to około 18 miesięcy do uzyskania pozwolenia na budowę.

14. Wszelkie istotne co do wielkości spłaty zaciągniętych zobowiązań, związanych z finansowaniem inwestycji aquaparku rozpoczną się dopiero w roku 2015 (jest to zbieżne z przekonaniem, że poprawie ulegnie sytuacja gospodarcza i finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – rok dłużej niż zdanie ekonomistów i przedstawicieli rządu).

15. Inwestycja aquaparku jest w tej chwili jedyną, tak powszechnie akceptowalną inwestycją przez większość mieszkańców (po tym jak zrealizowane zostało nowoczesne, wielosalowe kino). Fakt ten znajdował wielokrotne potwierdzenie na spotkaniach z mieszkańcami, poprzez ankiety i w czasie prowadzonych analiz, był na różne sposoby wyrażany przez mieszkańców, znalazł odzwierciedlenie w kampanii wyborczej wszystkich ugrupowań. Ostatnio przekonanie o woli powstania w Świdnicy aquaparku zostało wyrażone poprzez pierwszy we współczesnej historii Świdnicy obywatelski projekt uchwały (ponad 300 mieszkańców). Projekt dotyczy kontynuowania realizacji inwestycji poprzez dalsze działania powołanej w tym celu spółki.

Wojciech Murdzek
Prezydent Miasta Świdnicy

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~obserwator 5-02-2013 17:11
" ...za wydane dotychczas środki publiczne w wysokości około 1,5 mln zł (analizy, badania potrzeb mieszkańców, koncepcje, wszelkie prace związane z cyklem inwestycyjnym prowadzone przez urzędników, a później, zgodnie z uwarunkowaniami, przez pracowników spółki Inwestycje Świdnickie i przede wszystkim warta około 1 mln zł dokumentacja)..." Pan prezydent zapomniał dodać 1 mln zł zmarnowanego na bezproduktywne funkcjonowanie spółki z Ryszardem Wawryniewiczem, co byo bezpośrednim powodem takiej a nie innej decyzji grupy radnych.
~Koniec Aqua parku 5-02-2013 21:59
PANIE PREZYDENCIE NIE OSZUKUJ SIĘ PAN ŻE NASZA ŚWIDNICA TO CUDOWNE BOGATE MIEJSCE GDZIE TURYSTÓW MAMY OD GROMA !! ŚWIDNICA TO MAŁA WIOSKA W KTÓREJ LUDZIE NIE MAJĄ NA CHLEB NIE MAJĄ GODZIWYCH WARUNKÓW DO MIESZKANIA. O TO JEST CAŁA ŚWIDNICA.
~ 5-02-2013 23:55
Lepiej stracić już ten milion niż nadal utrzymywać kolegę Murdzka i zadłużaćmiasto. LEwandowski się skompromitował. Zebrał 300 podpisów a to a w Świdnicy jest 60 tys. Ludzi. Murdzek jest żałosny.
~Krzysiek 6-02-2013 9:21
Żałosne to są wasze "sponsorowane" komentarze. Znam wiele osób popierających budowę aquaparku w proponowanej formie, którzy nie poświęają tyle zasu na durne wpisy na forach stąd złudne przekonanie o większości przeciwników. Śmieszą wpisy typu "miasta nie stać na budowę, spłatę kredytu" itp. Czyżbyście mieli większą wiedze nt. finansów miejskich niż Murdzek i współpracownicy ? Wątpię w to. Tak więc przestańie się udzielać, chyba, że was to podnieca. Na marginesie: jak ktoś nie ma na chleb czy mieszkanie to niech się weźmie do roboty a nie na zasiłkach jedzie. To nie WOŚP.
~DO Krzysiek 6-02-2013 15:01
BĄDŹ CHŁOPIE REALISTĄ I ZEJDŹ NA ZIEMIE GDAŃSK DUŻE MIASTO TYSIĄCE TURYSTÓW TAM AQUA PARK JEST NIE OPŁACALNY I NIE TYLKO GDAŃSK. ŚWIDNICA MAŁA WIOSKA MIĘDZY WROCŁAWIEM A WAŁBRZYCHEM BRAK TURYSTÓW, BRAK PRACY BIEDA AŻ PISZCZY W KOŁO SĄ PARKI WODNE. A ŚWIDNICA KONIECZNIE CHCE AQUA PARK TYLKO KTO BĘDZIE TAM PŁYWAŁ ? KTO TO UTRZYMA KOSZTY UTRZYMANIA SĄ OGROMNE.
~kofen 6-02-2013 16:35
Czy radni, którzy obecnie sprzeciwiają się tej inwestycji wcześniej akceptowali tę budowę i podjęty kosztowny proces przygotowawczy oraz sposób jej realizacji? Jeżeli tak to są nieodpowiedzialni i powinni ponieść konsekwencje finansowe strat w przypadku rezygnacji ostatecznej budowy i wcześniej ustalonego sposobu realizacji tej ważnej dla miasta i regionu budowy.
~justyna 6-02-2013 18:09
co mnie obchodzi, czy to sie opłaca komuś czy nie??, ja chce sobie popływać i mam w nosie kto i za ile będzie to utrzymywał. Masa ludzi kupuje na kredyt nowy samochód, zeby sie sąsiadom pokazać, a w domu mebli nie mają, dzieci głodne chodzę etc...........pionkio jest przeciwko nagrodom, a jego koleżka rozdaje 50 mln złoty na nagrody.........taka to kraina i jeszcze idą na nich głosować POpaprancy.
~Krzysiek 6-02-2013 18:41
Jestem realistą. A kto powiedział, że parki wodne są opłacalne? Oczywiście miasto będzie dopłacało tak jak dopłaca do osir, śok, mdk, muzeum czy biblioteka. Tak jest wszędzie i ja się na to godzę. Ktoś mówi, że lepiej wyremontować Równą czy basen odkryty. Równa to średniowiecze i nic tam już się nie wymyśli a na odkrytym sezon trwa 14 dni. Aqua to rekreacja całoroczna. Gdy Wysoczański budował basen w Świebodzicach też wszyscy na niego jechali a teraz miasto żyje dzięki hali i basenowi i kredyty spłacone. Gdy Markiewicz z Soleckim zaciągali kredyt na remont biblioteki to było 25-30% budżetu miasta i co? Wyremontowane i spłacone. Trochę więcej wiary. Myślicie, że Murdzek kładłby na szalę cały swój dorobek i autorytet gdyby nie miał wszystkiego policzonego i przeanalizowanego ? Z pewnością n
~Krzysiek 6-02-2013 23:28
kofen - i tu jest pies pogrzebany :) radni podejmują decyzje finansowe z których później bez żadnych konsekwencji się wycofują. Jakby co to Murdzek winien. A najgorsi to karierowicze z PO. Najpierw POpierali budowę a teraz wszystko rozwalą na polecenie Synowskiej, która będzie na temacie jechała kandydując na prezydenta bo to kobieta z chorymi ambicjami. Taki scenariusz był napisany od samego początku i dziwię się, że Wspólnota dała się nabrać.
~ 7-02-2013 10:56
Spokojnie czytelnicy, ten Krzysiek to jakiś sponsorowany podnóżek Murdzka i jego świty. Niech sobie POpisze... Nie zgadzam się, by prezydent zaciągał kredyt, który będzie spłacany przez kolejnych 20 lat. Nie zgadzam się, by kolega Murdzka marnotrawił publiczne pieniądze na działalność spółki, która w zasadzie niewiele zrobiła. Po Murdzku przyjdą nowi i nikt nie będzie spłacał jego długów. On niech sobie swoim domowym budżetem zarządza, jak mu żona pozwoli. A Basen wystarczy za 30 milionów. Buduje się takie obiekty, na jakie nas stać. Nie trzeba płacić prawie 85 milionów, by wybudować basen. Czy ktoś zdaje sobie sprawe, ze w takim molochu bilet będzie kosztował z 20 zł? Ilu świdniczan będzie na to stać? Zbudujmy mniejszy, ale bez Murdzka.
~Krzysiek 7-02-2013 18:34
Gdyby tacy jak komentujący mieli wpływ na ewolucję, to jeszcze siedzielibyśmy na drzewach lub conajwyżej rzucali kamieniami do mamutów. Jestem spokojny o losy naszego miasta i cieszy mnie wasza bojaźń i panika, że w Świdnicy chce i da się zrobić coś sensownego. Poszczekać zawsze sobie możecie a karawana i tak pojedzie dalej bez was malutkich :) Tyle waszego co sobie POpiszecie skarłowaciali nieudacznicy życiowi i podnóżki komuchów. Rozumiem, że na moje argumenty masz tylko zużyte już ble ble ble. No ale skoro to kogoś uszczęśliwia ?
~Brawa dla PiS i SLD 8-02-2013 12:17
Na sesji to się będzie działo. Murdzek stracił większość w radzie i teraz dopiero zobaczy, co się będzie działo. Nawet user Krzysiek mu nie pomoże, no chyba, że rzuci się jak Rejtan na mówinicę ha ha ha
~Misiek 9-02-2013 12:01
W Świdnicy nie ma porządnej hali sportowej, a Pan Murdzek chce budować park wodny jakiego nie mają większe i bogatsze miasta.Nie lepiej wybudować za te pieniądze porządną hale i mniejszy basen?
~Świdniczanin 9-02-2013 12:32
Ten prezydent i cała rada miejska już się wypaliła i nic sensownego już nie wymyślą. Zgadzam się ,że trzeba ratować resztki swojego szacunku w oczach wyborców, ale niektórzy już nie mają co ratować na czele z zarządem miasta. Na siłę forsowany projekt aquaparku, sławetny zakaz dotyczący Galerii Świdnickiej itp. Skompromitowani urzędnicy powinni sami podać się do dymisji.
~Ja 11-02-2013 10:28
Krzysiek to zapewne Krzysztof Czarnecki . Czy to nie on od wielu lata jest kolegą p. Wawryniewicza. Ciekawe dlaczego usunięto go ze stanowiska dyr. OSIR-u w Świdnicy. Może ktoś zna tą historię. Coś pamiętam o piwie pod basenem itp.
~ 11-02-2013 11:18
hahahahaha Kończ waś Murdzku i wstydu nam i Świdnicy oszczędź.
~skala 18-02-2013 19:39
Dużo pretensji.oskarżeń.Pewnie jest w tych słowach dużo racji ale zapytam wiecie ilu mieszkańców chodzi na wybory a czy te osoby które tak krytykują chodzą na wybory wraz z rodzinami.Zamiast bić pianę można zbierać podpisy pod referendum w sprawie odwołania władz miasta.
~lol 20-03-2013 17:02
miejcie oczy i uszy szeroko otwarte, bo dzień referendum odwołującym szanownych rządzących nadejdzie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group