Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 879
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pamięć o Holocauście – obciążenie historyczne czy perspektywa na przyszłość?

Niedziela, 18 grudnia 2011, 7:30
Aktualizacja: 15:51
Autor: oprac. Ika
Świdnica: Pamięć o Holocauście – obciążenie historyczne czy perspektywa na przyszłość?
Fot. użyczone
„Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał”– cytatem z Księgi Hioba, który przytoczył podczas uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia Auschwitz–Birkenau były więzień, Władysław Bartoszewski – dyrektor II LO Jacek Iwancz, powitał wszystkich, którzy dnia 15 grudnia przybyli na niezwykłą debatę dotyczącą eksterminacji narodu żydowskiego podczas II wojny światowej oraz szeregu tematów z tym związanych.

Przedsięwzięcie to zyskało wielu zwolenników, w murach szkoły goszczono między innymi: prezydenta Świdnicy – pana Wojciecha Murdzka, panią starostę Powiatu Świdnickiego - Alicję Synowską, prezesa Fundacji Dom Pokoju – pana Edwarda Skubisza, przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka (Krąg Dolnośląski) – pana Jacka Krogela, przedstawicieli fundacji „Krzyżowa” oraz wielu innych.
Warto dodać, że pomysłodawcą tego wydarzenia był tegoroczny absolwent – Maciej Krogel, który przedstawił wszystkim główną ideę spotkania i zainaugurował późniejszą dyskusję.
Patronat nad debatą objął pan Marek Michalak – rzecznik praw dziecka, który w liście skierowanym do młodzieży napisał, że pamiętanie o ofiarach Holocaustu jest istotną sprawą dla współczesnego świata.

Dyskutowano między innymi na temat tego, ile Polacy wiedzą na temat zagłady Żydów, czy potrafią prawidłowo zdefiniować słowo Holocaust oraz czy nasz kraj nie jest ‘szufladkowany’ ze względu na znajdujące się w nim niegdyś obozy koncentracyjne.
Jeden z gości, pan Jacek Krogel, podkreślił, że młodzież coraz rzadziej interesuje się Holocaustem, bo wydaje się on nieciekawy, mało atrakcyjny. Natomiast pan Edward Skubisz (prezes Fundacji Dom Pokoju) zaznaczył, że często oszczędza się czas na lekcje historii, a warto wiedzieć o tym, co działo się np. podczas II wojny światowej.

Rozmawiano również o tym, co zrobić, by zainteresować młodzież tak ważnym i trudnym zjawiskiem jakim z pewnością jest Holocaust oraz jak powinniśmy się zachowywać w miejscach pamięci.

Podczas trwania debaty można było zapoznać się z wynikami ankiety przeprowadzonej w naszym liceum. Pytano o to, czym był Holocaust oraz kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Holocaustu. Wyniki ankiet stały się podstawą do dalszej dyskusji. Nasi goście niejednokrotnie wspominali o działaniach podejmowanych przez różne organizacje, by zachować pamięć o ofiarach. Zastanawiano się również ile my, zwyczajni ludzie, tak naprawdę wiemy o ikonach Holocaustu, czy ich cierpienie nie przysłania ich bogatego dorobku życiowego.

Spotkanie niewątpliwie skłoniło wszystkich do refleksji, a zwieńczeniem dyskusji było wspólne zwiedzanie wystawy „Anne Frank. Opowieść współczesna”, na której przedstawiono historię jej życia opowiedzianą niezwykłymi zdjęciami oraz zapiskami, które zachowała w swym dzienniku.

Po raz kolejny udowodniono, że uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy chcą mieć wpływ na współczesny świat, a Holocaust jest wydarzeniem, które w znacznym stopniu kształtuje naszą rzeczywistość.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group