Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 493
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Paweł Pawlikowski i Ryszard Bugajski laureatami 7. Festiwali Reżyserii Filmowej w Świdnicy

Sobota, 7 czerwca 2014, 22:55
Aktualizacja: 23:00
Autor: red.
Świdnica: Paweł Pawlikowski i Ryszard Bugajski laureatami 7. Festiwali Reżyserii Filmowej w Świdnicy
Fot. użyczone
„Ida” Pawlikowskiego została uznana przez jurorów 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej najlepiej wyreżyserowanym obrazem 2013 roku.

Jury w składzie: Wojciech Wójcik, Marcin Krzyształowicz i Andrzej Krakowski, jednogłośnie postanowiło przyznać grand prix reżyserowi Pawłowi Pawlikowskiemu „za głęboko humanistyczne podejście do trudnych zagadnień moralnych związanych z rozrachunkiem z przeszłością i osobistą odpowiedzialnością za popełnione czyny, za odważną próbę analizy zawiłych i powikłanych problemów wiary i tożsamości oraz za twórcze poprowadzenie aktorów, zaskakującą interpretację graficzną i mistrzowski kunszt reżyserski”.

Nagroda specjalna prezydenta Świdnicy powędrowała do Ryszarda Bugajskiego za film „Układ zamknięty”. Film wyróżniono „za próbę wnikliwej i twórczej krytyki istniejących nierówności społecznych, korupcji i bezkarnych nadużyć systemu władzy”.

O grand prix tegorocznego festiwalu walczyło pięciu reżyserów: Ryszard Bugajski („Układ zamknięty”), Bodo Kox („Dziewczyna z szafy”), Maciej Pieprzyca („Chce się żyć”), Paweł Pawlikowski („Ida”) oraz Tadeusz Król („Ostatnie piętro”).

Jury ma coraz wyżej stawianą poprzeczkę. Polskie kino się rozwija i zmienia na lepsze. Co ważne dzieje się to na oczach wspaniałej i wymagającej świdnickiej publiczności oraz gości, którzy odwiedzają Festiwal Reżyserii Filmowej – mówi prezydent Wojciech Murdzek.

Podczas 7. FRF pokazanych zostało około 60 filmów. Widzowie mieli okazję spotkać się i porozmawiać z reżyserami: Pawłem Pawlikowskim, Bodo Koxem, Ryszardem Bugajskim, Tadeuszem Królem; aktorami: Arturem Żmijewskim, Janem Nowickim, Januszem Chabiorem, Dorotą Kamińską, Magdaleną Różańską, Marią Mamoną i Anną Samusionek, która świdnickiej publiczności zaprezentowała również pełen humoru spektakl „Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny”. Nagrody specjalne – Kryształowe Dziki – otrzymali w tym roku Wojciech Wójcik za całokształt pracy reżyserskiej, a także Artur Żmijewski za twórczą współpracę aktora z reżyserem.

Sześć festiwalowych dni przeleciało w mgnieniu oka. Podobnie jak 7 lat i kolejne edycje festiwalu. Śmiało można powiedzieć, że gościliśmy w Świdnicy same znakomitości. W sumie setkę reżyserów i aktorów. To duża satysfakcja – mówił Stanisław Dzierniejko, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Nagrodzeni reżyserzy podkreślali wyjątkową atmosferę panującą na świdnickim święcie filmu.

Jeżdżę po festiwalach na całym świecie ale ten jest jedyny w swoim rodzaju, tutaj zawsze człowiek chce wracać – podkreślał przewodniczący tegorocznego jury Andrzej Krakowski, reżyser, producent filmowy i scenarzysta, dziekan szkoły filmowej w Nowym Jorku.

Wieczorną galę zakończył zabawny spektakl „Mój boski rozwód” Krystyny Podleskiej, szerokiej publiczności znanej przede wszystkim z roli Krysi w „Misiu” Stanisława Barei.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group