Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1012
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pełno śmiechu w Galerii

Wtorek, 1 lipca 2014, 8:30
Aktualizacja: 9:31
Autor: red.
Świdnica: Pełno śmiechu w Galerii
Fot. użyczone
W najbliższą niedzielę, 6 lipca o godz. 16.00, w Galerii Świdnickiej niezwykły spektakl niezwykłego Teatru Pinezka z Gdańska. Humor najwyższych lotów, świetna zabawa dla wszystkich, niezależnie od wieku – to gwarantuje nam niedzielne przedstawienie.

Od 1980 roku Teatr Pinezka z Gdańska bawi widzów na ulicach, rynkach i placach całego świata. Do Świdnicy przyjeżdża w związku z Festiwalem Teatru Otwartego.

- Co roku korzystamy z uprzejmości Świdnickiego Ośrodka Kultury, a szczególnie z podpowiedzi Haliny Szymańskiej, pomysłodawczyni festiwalu i zapraszamy jeden lub dwa wybrane zespoły teatralne. Tym razem było trochę inaczej, gdyż miałam okazję poznać Teatr Pinezka przed kilku laty. Zabiegałam bardzo mocno o to, by wystąpił w Galerii Świdnickiej, bo to fenomenalni twórcy, którzy nie tylko pokazują aktorstwo najwyższej próby, ale przekazują mnóstwo dobrej energii swoim widzom. Jestem pewna, że i tym razem będzie to znakomite widowisko – zapowiada Beata Moskal-Słaniewska z Galerii Świdnickiej.

W galerii Teatr Pinezka wystawi spektakl „Bardzo Dziwna Bajka”.
- Motywy wielu bajek przeplatają się ze sobą tworząc barwne widowisko familijne. Krasnoludek, Troll, Czerwony Kapturek, Rycerz, Motylek, Baba Jaga i Clown, to tylko niektóre z bajkowych postaci, które pojawiają się w spektaklu. Bajka ponadpokoleniowa, bo przecież wszyscy lubią bajki – piszą twórcy. Premiera miała miejsce 11 marca 2012 roku w Gdańsku.

Twórcą Teatru Pinezka jest Przemysław Grządziela. On jest także reżyserem, twórcą scenariusza, choreografii, scenografii, kostiumów i lalek. W przedstawieniu towarzyszyć mu będzie Iwona Cichosz - Miss Polski Niesłyszących 2009 i Miss Astera na Miss Deaf World 2009. Od 9-lat aktorka Teatru Pinezka.

Przemysław Grządziela po Gdańskiej Szkole Baletowej przez 17 lat pracował zawodowo jako solista baletu m.in. w Operze Bydgoskiej, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu pod dyrekcją Conrada Drzewieckiego, a następnie Ewy Wycichowskiej, Operetce Wrocławskiej, oraz był aktorem-mimem we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Obecnie nadal tańczy gościnnie w spektaklach Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Teatr Pinezka występował na festiwalach teatralnych w Waszyngtonie, Avignonie, Paryżu, Lionie, Edynburgu, Londynie, Liverpoolu, Phoenix, Ankarze, Kijowie, Lwowie, Wilnie, Moskwie, Kaliningradzie, Krasnoarmiejsku, Salonikach, Bańskiej Bystrzycy, Berlinie, Stuttgarcie, Dreźnie, Budapeszcie, Wiedniu, Zurichu, Sztokholmie, Helsinkach, Pekinie, Betlejem (Palestyna), Aleksandrii (Egipt), Volos (Grecja), Sewastopolu, Odessie, Oslo, Luxemburgu, Madrycie, Amsterdamie, Guadalajarze (Meksyk), Quito (Ekwador), Ammanie (Jordania), oraz na bardzo wielu festiwalach w Polsce.

Teatr Pinezka reprezentował polską kulturę na Wystawie Światowej EXPO'92 w Sewilli /Hiszpania/, na EXPO'2000 w Hanowerze /Niemcy/, oraz na Targach Kultury i Sztuki w Berlinie i w Umea w Szwecji. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Trzykrotnie zdobył 1 miejsce na Baltic Festiwal Karlshamn'97,'99,2012 /Szwecja/, 2 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy Solistów w Łodzi'99, 3 miejsce na Clown Festiwal Montbeliard'98 /Francja/, 3 miejsce na International Wandertheater Radebeul'96 /Niemcy/. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsko-Białej'98. Przemysław Grządziela otrzymał nagrodę POLUNIMA za najlepszą kreację aktorską.

Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka teatru jarmarcznego, klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.

(Galeria Świdnicka)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group