Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pieniądze na Kościół Pokoju w Świdnicy

Czwartek, 29 września 2016, 16:39
Aktualizacja: 16:43
Autor: red
Świdnica: Pieniądze na Kościół Pokoju w Świdnicy
Fot. archiwum
Aglomeracja Wałbrzyska przyznała dotację na zachowanie unikatowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dofinansowanie przyznane zostało ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020. Wybór projektów do dofinansowania został zatwierdzony w imieniu Aglomeracji Wałbrzyskiej przez jej Lidera – Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, a następnie przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania jest projekt pod nazwą „Zachowanie unikatowego dziedzictwa kulturowego UNESCO poprzez utworzenie szlaku epitafiów w Kościele Pokoju w Świdnicy i rewitalizację przykościelnego cmentarza”. Projekt realizowany będzie przez Parafię Ewangelicko-Augsburską pw. Św. Trójcy w Świdnicy.

W wyniku realizacji projektu odnowiony zostanie zabytkowy cmentarz (w tym 2 pomniki nagrobne), gdzie zaplanowano odtworzenie ścieżek i alejek, co pozwoli m.in. na zaplanowanie zwiedzania obiektu. Cmentarz zostanie oświetlony, dzięki czemu będzie można go zwiedzać również w godzinach wieczornych.

Kolejnym elementem projektu jest renowacja epitafiów w Kościele Pokoju. Szlak Epitafiów to założenie, w ramach którego zakłada się przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy 10 wybranych epitafiach, a następnie wyeksponowanie ich i przedstawienie szerokiej publiczności w historycznym wnętrzu zabytku. Epitafia pochodzą z różnych okresów i upamiętniają osoby o różnej randze dla historii, jednak wszystkie podkreślają bogatą historię obiektu oraz barwną mozaikę wydarzeń historycznych mających związek z Kościołem Pokoju w Świdnicy.

Projekt obejmuje również zakup sprzętu multimedialnego (infokiosku) oraz wyposażenia ekspozycyjnego oraz jego odpowiednie doświetlenie, przy wykorzystaniu ekologicznych źródeł energii. Nowe wyposażenie ekspozycyjne da możliwość przygotowywania atrakcyjnej oferty wystawienniczej. W pierwszym okresie będzie to informacja o obecnych i zniszczonych zabytkach Aglomeracji Wałbrzyskiej, w tym pracach renowacyjnych przy ich rekonstrukcji. Dodatkową przestrzenią wystawienniczą i twórczą stanie się poddana renowacji stylowa, drewniana altana na terenie cmentarza. Realizacja projektu wzbogaci ofertę kulturalną: muzyczną, teatralną i wystawienniczą, a także pozwoli na nowe multimedialne zwiedzanie. Dzieci, młodzież oraz dorośli uczestniczący np. w inscenizacjach historycznych otrzymają możliwość poznania życia baroku, „poczucia klimatu” budowy i funkcjonowania Kościoła z czasów jego powstawania. Planowane są również inscenizacje historyczne z czasów Hochbergów, których rodzina miała znaczący wpływ na teren Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Realizacja projektu stworzy szansę przeżywania wyjątkowych wartości estetycznych oraz dostarczy możliwości obcowania z wielowiekową historią w sposób osobisty.

Całkowita wartość projektu: 2 561 857,78 zł. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 2 049 486,23 zł

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group