Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 914
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pierwszy dzień wiosny w Mechaniku

Poniedziałek, 24 marca 2014, 11:52
Aktualizacja: 11:54
Autor: red.
Świdnica: Pierwszy dzień wiosny w Mechaniku
Fot. użyczone
21 marca jest w Zespole Szkół Mechanicznych dniem szczególnym i to nie tylko za sprawą nadchodzącej wiosny i ożywczego wiosennego powietrza. Tego dnia już od 11 lat odbywa się tutaj Festiwal Nauki, który rokrocznie przyciąga uczniów Mechanika oraz uczniów z lokalnych szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów.

Pomysłodawczynią Festiwalu jest pani Grażyna Kubiczek, nauczycielka elektroniki i elektrotechniki w ZSM. Wśród znamienitych gości, którzy przyjęli zaproszenie na Festiwal w czasie jego istnienia, znaleźli się przedstawiciele świata nauki, sportu, wojska, przedsiębiorcy, rzeczoznawcy i wielu innych. Częstymi gośćmi są naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Ekonomicznej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, członkowie SIMP, pracownicy Instytutu Techniki Motoryzacyjnej oraz Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych. To właśnie panowie z tego ośrodka, mgr inż. Tadeusz Kandefer i mgr inż.. Tomasz Mazur są z nami od samego początku istnienia Festiwalu, czyli już od 11 lat. Festiwal zawsze proponuje bardzo interesujące wykłady, prezentacje i pokazy a spektrum tematyczne wydaje się nie mieć końca. Każda edycja Festiwalu przebiega pod hasłem przewodnim, a tegoroczne hasło to „Absolwencie Mechanika – co dalej?”

Wykład inauguracyjny wygłosił Dyrektor Instytutu Współpracy z biznesem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, ekspert w Narodowym Centrum Nauki, były członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Marian Noga, który w swoim wystąpieniu ”Plusy i minusy wejścia Polski do euro” odpowiedział na wiele pytań dotyczących wejścia Polski do strefy euro i wyjaśnił mechanizmy rządzące procesem wchodzenia danego kraju do strefy euro. Wykład był niebywale przystępny i logiczny, nawet dla odbiorcy bez wiedzy ekonomicznej.

Po wykładzie liczni uczestnicy Festiwalu udali się do sal na wykłady i prezentacje, które wygłosili: dr inż. Tadeusz Lewandowski, prodziekan ds.studenckich Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, który w bardzo ciekawy sposób zaprezentował uczelnię i swój wydział, być może pozyskując w ten sposób swoich przyszłych studentów. O tym „ Jak zostać rzeczoznawcą i biegłym sądowym” opowiadał pan Dariusz Ryl, Dyrektor Instytutu Motoryzacji, rzeczoznawca, biegły sądowy i skarbowy. Jak ważna i odpowiedzialna jest praca rzeczoznawcy, jak ogromną wiedzę z wielu dziedzin musi posiadać taki specjalista, jak wiele zależy od jego fachowości- tym wszystkim mówił pan Dariusz Ryl. Wspomniani wcześniej panowie Tadeusz Kandefer i Tomasz Mazur w swojej prezentacji przedstawili pułapki, jakie zastawia na nas natura, a my nie zdając sobie sprawy , ignorujemy ją wystawiając się na śmiertelne niebezpieczeństwo! O samochodach rajdowych, fascynacji motoryzacją, wyścigami rajdowymi i tym jak związane jest to z matematyką i fizyką opowiedzieli zebranym bracia Marcin i Michał Dobrowolscy, Mistrzowie Polski w Rajdach Samochodowych. Swój wykład wzbogacili pokazem, który odbył się na placu przed szkołą. Młodszy brat Maciej Dobrowolski zapalał pasją miłości do motorów. Nasi uczniowie Krzysztof Święcicki i Jakub Kawa dyskutowali bardzo profesjonalnie o tym kto jest ważniejszy w samochodzie rajdowym : pilot czy kierowca?

Ostatnim punktem programu tegorocznego Festiwalu był niesamowity, profesjonalny i bardzo widowiskowy pokaz studentów Naukowego Koła Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych z Wrocławia pod tytułem „ Wybrane elementy wojskowego systemu walki w bliskim kontakcie w odniesieniu do zagrożeń współczesnej szkoły”, który został przygotowany pod kierunkiem mjr dr Mirosława Meńkarskiego.

Gwiazdami Festiwalu były dwie wokalistki z III LO w Świdnicy: Patrycja MIzerska i Kaja Bzdeń - laureatki licznych konkursów wokalnych, m.in. " The Voice of Poland", na Festiwalu wystapił równiez zespół muzyczny ZSM "The Mechanix".

Kolejny Festiwal już za nami i kolejne bardzo udane powitanie wiosny w gronie znakomitych gości, wśród ekscytujących wydarzeń i ogromu bardzo ważnych informacji. Zainteresowanie uczniów właśnie taką propozycją na Dzień Wagarowicza jest dla nas bezcenne, a uczniowie przybyli z innych szkół, tylko potwierdzają, że Festiwal jest niesamowicie atrakcyjną propozycją na ten właśnie dzień. A więc do zobaczenia za rok, na kolejnym XII Festiwalu Nauki w ZSM!

(ZSM)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group