Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 932
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pies to nie rzecz – to obowiązek

Środa, 5 czerwca 2013, 15:37
Aktualizacja: 15:37
Autor: red.
Świdnica: Pies to nie rzecz – to obowiązek
Fot. archiwum
Straż Miejska w Świdnicy apeluje do wszystkich właścicieli psów o jeszcze większą rozwagę w wywiązywaniu się z obowiązków, jakie na nich ciążą.

- Wydaje się, że już wszystko zostało powiedziane w tej kwestii i zakres takich obowiązków jest wszystkim znany. Niestety, niemal każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia dotyczące o nieprawidłowościach bezpośrednio związanych z tym tematem. Jeżeli już problem psich odchodów, jakże nagłośniony, nie jest dominującym to warto zwrócić większą uwagę na trzymanie swoich pupili, zgodnie z prawem, szczególnie w miejscach publicznych – mówi Marek Fiłonowicz ze Straży Miejskiej w Świdnicy.

Art. 77 Kodeksu Wykroczeń stanowi cyt. ”Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 200 zł albo karze nagany.” Zatem - niech każdy posiadacz psa zinterpretuje sobie ten przepis wedle swojego zachowania.

- Okres letni sprawia, że w parkach, skwerach i placach zabaw przebywa więcej dzieci, i w związku z tym należy zwrócić większą uwagę na to, co robią nasze czworonogi podczas spacerów w tych miejscach. Interweniujący strażnicy, spotykają się też często z interpretacją niewłaściwego zachowania, tłumaczeniem właścicieli psów, że panują nad nimi gdyż mają kontakt wzrokowy, a tak w ogóle to „on/ona” jeszcze w życiu nikogo nie ugryzł/a. Zadajmy jednak pytanie tak postępującym, jak będą się czuć i zachowywać w analogicznej sytuacji, kiedy to nieznany i do tego jeszcze duży pies podbiegnie do nich. Czy potrafią przewidzieć jego zachowanie?, a w ekstremalnej sytuacji czy mogą liczyć na pomoc właściciela znajdującego się gdzieś w oddali? Często również interweniujemy w sytuacjach kiedy to pies prowadzony w sposób prawidłowy zostaje zaatakowany przez innego, biegającego psa. Straż Miejska informuje, że w takich przypadkach jest to wykroczenie i prócz potencjalnych sankcji ma zastosowanie również postępowanie z powództwa cywilnego (za poniesione szkody).

Wspomniany okres letni, okres urlopów i wyjazdów sprzyja również sytuacjom, kiedy to właściciele psów, chcąc uwolnić się od „ukochanego zwierzaka”, porzucają go lub w bardziej drastyczny sposób przywiązują np. do drzewa. Na zakończenie refleksja, takie postępowanie zakwalifikowane jest już jako przestępstwo ścigane z urzędu przez policję i karane z całą surowością prawa, przewidzianego za taki czyn – wyznaje Marek Fiłonowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group