Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 990
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Piknik pod skrzydłami

Wtorek, 26 sierpnia 2014, 14:42
Aktualizacja: 14:45
Autor: red.
Świebodzice: Piknik pod skrzydłami
Fot. UM Świebodzice
Nie przeszkodziła niesprzyjająca – zwłaszcza w niedzielę – pogoda. Gęste chmury, deszcz, porywisty wiatr i niska temperatura nie zniechęciły świebodziczan, którzy w miniony weekend, 23 i 24 sierpnia, chętnie odwiedzali Gminne Lotnisko, gdzie odbywał się cykliczny piknik lotniczy. Zabawa była naprawdę odlotowa.

Tegoroczny piknik, jak co roku będący symbolicznym i widowiskowym pożegnaniem wakacji, przyciągnął na lotnisko nie tylko mieszkańców Świebodzic. Wśród zaparkowanych na terenie lotniska aut wiele miało nietutejsze rejestracje. Nie brakowało gości na numerach wałbrzyskich, dzierżoniowskich, kamiennogórskich, a także samochodów z Opolszczyzny i Wielkopolski, co świadczy o rosnącej randze naszej imprezy. W lotniskowej scenerii wszyscy bawili się znakomicie.

Organizatorzy "Odlotowego Pikniku Lotniczego" - Burmistrz Miasta Świebodzice oraz Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach, przygotowali dla widzów moc atrakcji. Nie sposób było się nudzić. Co oczywiste, największym wzięciem cieszyły się atrakcje lotnicze - loty pokazowe samolotów i szybowców, akrobacje, wystawa sprzętu lotniczego wyeksponowana w hangarze, gdzie najmłodsi mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie we wnętrzu szybowca, oraz niezwykle efektowny konkurs spadochronowy na celność lądowania o Puchar Burmistrza Świebodzic. W przeprowadzonych w sobotę zawodach udział wzięło 21 skoczków podzielonych na 7 trzyosobowych zespołów. W rywalizacji o tytuły najlepszych w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej zawodnicy oddali łącznie ponad 100 skoków. Publiczność z zaciekawienie, oglądała zmagania skoczków i fotografowała rozpięte na błękitnym sobotnim niebie kolorowe czasze spadochronów.

Piknik był świetną alternatywą na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla miłośników lotnictwa, ale również całych rodzin. Maluchy chętnie korzystały z ustawionej w sobotę strefy zabaw. Prawdziwe oblężenie przeżywało pole do gry w mini golfa, a nie mniejsze kolejki ustawiały się do stanowisk z wielkimi klockami jenga, tablic do gry w kółko i krzyżyk, magnetycznego wędkowania i gigantycznego sudoku. Niemal obowiązkowym punktem strefy było stanowisko, na którym dzieci własnoręcznie wykonywały metalowe przypinki z rysunkiem samolotu i swoim imieniem. Atrakcji nie zabrakło do samego końca. W sobotę, około 19:00, na pasie startowym ustawili się baloniarze, którzy najpierw niezwykle sprawnie nadmuchali wielki czerwony balon, a następnie, ku uciesze publiczności, wzbili się nim w powietrze i odlecieli w kierunku Świdnicy.

Niedziela, pomimo początkowo niesprzyjającej aury, również stała pod znakiem zabawy. Zanim jednak widzowie skierowali wzrok na niebo, by oglądać dalszy ciąg lotów i akrobacji, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz wręczył puchary i dyplomy zwycięzcom konkursu spadochronowego oraz podziękowania członkom Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach z okazji przypadającego na 28 sierpnia Święta Lotnictwa Polskiego.

- Cieszę się i dziękuję Wam bardzo, że możemy znów wspólnie spotkać się w tym miejscu. Dzięki waszej pasji oraz ciężkiej i bezinteresownej pracy to lotnisko rozwija się i ma szansę stać się znaczącym punktem na lotniczej mapie Polski. Jestem dumny z tak aktywnej grupy na terenie Świebodzic, która swoją działalnością propaguje ważne idee, jak odpowiedzialność i wzajemna pomoc - powiedział Burmistrz Świebodzic.

Najcelniej lądującym skoczkiem i zwycięzcą Pucharu Burmistrza Świebodzic w kategorii indywidualnej został Piotr Błażewicz, miejsce drugie zajął Roman Wejksznia, a trzecie Tomasz Rapita. W rywalizacji drużynowej najcelniejszym okiem pochwalić mogą się członkowie zespołu Oddziału Służby Wysokościowo - Ratowniczej Dowództwa Sił Powietrznych "X". Nieco tylko gorzej wypadli ich koledzy z drużyny oznaczonej literą "Y". Na najniższym stopniu podium stanęli spadochroniarze z POPS Polska. Z racji że konkurs, jak zapewniali sędziowie, był "z jajem", każdy skoczek w nagrodę otrzymał paczkę jajek.
Korzystając z okazji podziękowania instruktorom złożyli również tegoroczni absolwenci kursu szybowcowego objętego dofinansowaniem z budżetu Gminy Świebodzice. Młodzi stażem szybownicy dziękowali swoim szkoleniowcom za przekazywaną wiedzę oraz cierpliwość.

Po zakończeniu ceremonii wręczenia pucharów i upominków rozpoczęła się część rozrywkowa. Na przekór pogodzie na lotnisko przybywali co raz to nowi widzowie. Dużym ułatwieniem dla mieszkańców okazał się kursujący po Świebodzicach darmowy autobus. Zwłaszcza w niedzielne przedpołudnie, gdy pogoda nie zachęcała do spacerów, korzystało z niego wiele osób.

Gdy dorośli oglądali latające maszyny i posilali się w ogródku gastronomicznym dzieci chętnie korzystały z ustawionego sprzętu sportowego i uczestniczyły w konkursach organizowanych w namiocie Urzędu Miejskiego. Każdy kto udzielił prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie otrzymywał nagrodę - modele samolotów, latawce, piłki, koszulki.

Zadowolenia ze sprawnego przebiegu pikniku i dużej frekwencji nie krył prezes Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach, Grzegorz Glegoła. - To już piąty świebodzicki piknik lotniczy. Cieszy duża frekwencja i zainteresowanie mieszkańców tym, co dzieje się na lotnisku. Kolejny raz wszystko przebiegło bezpiecznie, a to w lotnictwie jest najważniejsze - podsumował prezes Glegoła.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group