Na uczestników czekało wiele atrakcji, które pozwoliły ciekawie spędzić popołudnie, a dla Fundacji była to okazja, aby lokalnej społeczności przypomnieć o 30 leciu tego wyjątkowego miejsca spotkań.
Program PIKNIKU skierowany był między innymi do najmłodszych mieszkańców – dzieci brały udział w warsztatach artystycznych i ekologicznych, podczas których szyły ekologiczne torby i ozdabiały medale z drewna. Najmłodsi mogli też własnoręcznie wykonać magnesy i breloczki. Kiedy uczestnicy przeszli przez wszystkie warsztaty oraz wykonali zadania w miasteczku sportowym, w nagrodę otrzymywali specjalną gazetkę ze swoim zdjęciem. A po wykonaniu zadań dzieci mogły do woli korzystać z dmuchańców, które były przez cały czas do ich dyspozycji.
Dorośli mogli natomiast w tym czasie wziąć udział w kiermaszu „Sztuka w Krzyżowej” czy „Festynowej wymianie ubrań”, a potem bawić się przy muzyce prezentowanej przez zaproszonego DJ-a. Odbyło się również specjalne oprowadzanie po zespole pałacowo-parkowym i wystawie „Odwaga i pojednanie”, która mieści się na terenie Fundacji. A wszyscy chętnie korzystali również z oferty stanowisk gastronomicznych, wśród których nie zabrakło smakołyków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pszenna, Radę Parafialną z Grodziszcza czy Klub Starszaka z Grodziszcza.
Dla Fundacji „Krzyżowa” PIKNIK był też okazją do spotkania z najbliższymi sąsiadami. Od 30 lat w tym wyjątkowymi miejscu realizowane są spotkania młodzieży z Polski, Niemiec, a także innych krajów Europy i świata. Rok 2019 jest rokiem jubileuszowym dla Fundacji również ze względu na rocznicę Mszy Pojednania z 1989 r.
Organizatorzy wydarzenia: Nieformalna Grupa Pojednani, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Gmina Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy.
Wydarzenie dofinansowane w ramach projektu „Dolnośląskie Małe Granty” realizowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.