Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 626
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Po co prezydent był we Wrocławiu? Masz prawo wiedzieć!

Wtorek, 22 czerwca 2010, 19:52
Aktualizacja: 23:15
Autor: KO
Świdnica: Po co prezydent był we Wrocławiu? Masz prawo wiedzieć!
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Oczywiście, jeśli pojechał tam samochodem służbowym. Możemy wtedy przypuszczać, że pełnił obowiązki służbowe – tłumaczył dziś Krzysztof Czaja na spotkaniu zorganizowanym przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych w siedzibie Koła Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy.

Uczestnictwo w spotkaniu informacyjnym „Prawo i procedury dostępu do informacji publicznej dla mieszkańców Dolnego Śląska” w ramach kampanii społecznej na rzecz aktywnego obywatelstwa „Mam prawo” było bezpłatne. Pojawiły się osoby z organizacji pozarządowych, a nawet urzędnicy.

- Czy można zapytać, czemu samochód prezydenta miasta stał we Wrocławiu? – zapytała jedna z uczestniczek. A Krzysztof Czaja odpowiedział, że oczywiście, samochód służbowy jest utrzymywany z naszych podatków i mamy prawo wiedzieć, jak jest wykorzystany.

- Inna sytuacja, jeśli prezydent był we Wrocławiu prywatnym samochodem z rodziną, wtedy był osobą prywatną – uściślił Krzysztof Czaja.

Czym jest informacja publiczna? To każda informacja o sprawach publicznych. Dostęp do takich wiadomości regulują Konstytucja RP i ustawa o dostępie do informacji publicznej.

- Prezydent miasta nie ma prawa swoim zarządzeniem zabronić dostępu do informacji publicznej – podkreślał prowadzący spotkanie. – Jedynym prawem jest ustawa o dostępie do informacji publicznej.

Właśnie urząd prezydenta miasta najbardziej interesował osoby będące na spotkaniu. Wszyscy z uwagą przyjrzeli się oświadczeniu majątkowemu włodarza Świdnicy.

Uczestnicy spotkania otrzymali fragmenty Konstytucji RP o prawie obywatela do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne, a także inne akty prawne, m.in. rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group