Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Pociąg Specjalny Marzanna przyjedzie do Strzegomia

Czwartek, 17 marca 2016, 10:38
Aktualizacja: 18:30
Autor: opr.red.
Strzegom: Pociąg Specjalny Marzanna przyjedzie do Strzegomia
Fot. www.strzegom.pl
2016 rok to rok szczególny, przypada bowiem 105. rocznica powstania betonowej, arkadowej estakady kolejowej z 1911 roku. Ten piękny obiekt techniki kolejowej okala miasto Strzegom od południa. Budowla otacza łukiem o długości 630 m historyczną starówkę począwszy od głowicy rozjazdowej stacji Strzegom Miasto. Składa się z 45 stosunkowo niskich, betonowych arkad i 3 stalowych wiaduktów.

Estakada wraz z wiaduktem i dworcem kolejowym może stanowić doskonałą atrakcję turystyczną Strzegomia, gdyż należy do najciekawszych tras kolejowych Dolnego Śląska.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku chcąc zwrócić uwagę Państwa na tę trasę kolejową, zajęło się organizacją trzeciego w tym roku Muzealnego Pociągu Specjalnego Marzanna z Jaworzyny Śląskiej do Strzegomia w dniu 20 marca br. Przejazd zrealizowany będzie przez typowy dla Przedgórza Sudeckiego lat 50-tych XX wieku skład - polski parowóz TKt48-18 i dwa poniemieckie wagony osobowe serii Ci28 z 1928 r.

Dzięki współpracy z gminą Strzegom oraz Strzegomskim Centrum Kultury - CAS Karmel wszyscy podróżni wezmą udział w zwiedzaniu Stolicy Granitu z przewodnikami - w programie m. in. zwiedzanie Bazyliki Mniejszej oraz murów obronnych miasta. Przemysłowe dzieje miasta prezentować będzie wystawa strzegomskiej porcelany w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej.

Wielki finał strzegomskiej peregrynacji odbędzie się w CAS Karmel, gdzie na stylowym dziedzińcu dawnego klasztoru zorganizowany zostanie dla pasażerów grill. W klasztorze odbędzie się też proces nad Marzanną, który przeprowadzą strzegomscy Joannici. Kara - całopalenie w palenisku parowozu - przeprowadzona zostanie w drodze powrotnej do Jaworzyny Śląskiej.

Szczegółowe informacje:
http://muzeumtechniki.pl/marzannna-20-03-2016-r-muzealny-pociag-specjalny/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group