Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1735
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Pod sztandarem św. Floriana

Sobota, 10 marca 2012, 8:36
Aktualizacja: 8:38
Autor: red
Strzegom: Pod sztandarem św. Floriana
Fot. użyczone
Współczesne społeczeństwo ma obowiązek i zadanie stać na straży chrześcijańskiego dziedzictwa Europy.

Ten obowiązek wiąże się z powrotem do podstawowych prawd ludzkości, ponadczasowych wartości życia religijnego, jego charyzmatycznych przedstawicieli, a co najważniejsze z dążeniem do kultywowania i przestrzegania cnót rycerskich, które w istotny sposób wpłynęły na kształtowanie narodowego ducha polskiego.
Jedną z takich kultowych postaci jest patron strażaków św. Florian, który na Dolnym Śląsku był obecny duchem, wspierając strażaków "z góry" i wizualnie w wizerunkach pozostawionych w spuściźnie kulturowej.- Zawsze byliśmy ze św. Florianem. Teraz chcemy pokazać go jako wzór do naśladowania wszystkim strażakom i sympatykom świętego - stwierdził Ryszard Wikliński. Współczesność nie pozostaje w tyle za historią. Figury św. Floriana, rzeźbione przez Józefa Brzegowego, rzeźbiarza ludowego były wręczane przez strażaków w darze wybitnym postaciom m.in. Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, Biskupowi Ignacemu Decowi, śp. ks. Prałatowi Stanisławowi Siwcowi oraz przedstawicielom delegacji z miast partnerskich Strzegomia. Ołtarz św. Floriana w Katedrze Wrocławskiej, wykonany w zakładzie kamieniarskim Zenona Kiszkiela, będzie zawsze przypominać o inicjatywie kardynała Józefa Gulbinowicza, zrealizowanej przy wybitnej pomocy strażaków dolnośląskich, reprezentowanych przez Zbigniewa Szczygła i Ryszarda Wiklińskiego.

Zafascynowani postacią świętego, członkowie grupy inicjatywnej podjęli działania formalne zmierzające do utworzenia w Strzegomiu Bractwa Rycerskiego św. Floriana. U podstaw powyższych działań znajduje się krzewienie cnót i podstawowych wartości głoszonych i przestrzeganych przez św. Floriana. Do kogo są adresowane ? Do członków straży pożarnych i ich sympatyków. Pomysłodawcami utworzenia Bractwa Rycerskiego św. Floriana i inicjatorami spotkania grupy inicjatywnej w dn. 7 marca 2012 r. byli dr hab. Mirosław Lenart, Zbigniew Szczygieł, Marek Babuśka i Ryszard Wikliński. -Św. Florian zawsze pomagał strażakom w pracy i w służbie, w nawiązywaniu kontaktów krajowych i zagranicznych. Nie jest to przedsięwzięcie wycięte z kontekstu, tylko kontynuacja poprzednich działań strażaków dolnośląskich, szerzących kult św. Floriana- zaznaczył Ryszard Wikliński. W organizacyjnym spotkaniu uczestniczyli: Zbigniew Szczygieł- Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, członek Zarządu Dolnośląskiego ZOSP RP we Wrocławiu, Mirosław Lenart- dr hab. nauk humanistycznych Uniwersytetu Opolskiego, ks. Prałat Marek Babuśka- Kapelan Strażaków Diecezji Świdnickiej, Janusz Zawadzki- Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Dobromierzu i Sekretarz Zarządu Powiatu OSP RP , Ryszard Wikliński- Członek Prezydium Zarządu Dolnośląskiego ZOSP RP i Komendant OSP RP w Strzegomiu, Maciej Gałęski- przedstawiciel Euroregionu Nysa, Paweł Kurylik- radca prawny, Grażyna Kuczer- Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Krystyna Smerd- dziennikarka Tygodnika Wałbrzyskiego.
Dr hab. Mirosław Lenart wprowadzając do dyskusji powiedział: -W postaci św. Floriana Rycerza osoby niosące pomoc odnajdywały zarówno wzór cnót godny naśladowania, jak również skutecznego opiekuna w chwilach zagrożenia własnego życia. Z szacunku dla przeszłych pokoleń, które były wierne ważnym dla polskiej tradycji i pobożności, aktom kultu i rycerskim postawom, dając świadectwo dla wszystkich następujących po nas, pragniemy kontynuować dzieło Rycerstwa św. Floriana.

-Bractwo może nam pomóc w dążeniu do odnowienia życia religijnego strażaków, wzbogacania wnętrza człowieka i jego umocnienia moralnego poprzez idee krzewione przez św. Floriana- podkreślił ks. Prałat Marek Babuśka.
Zbigniew Szczygieł przeanalizował wydarzenia poświęcone św. Florianowi na Dolnym Śląsku, zaprezentował przegląd wizerunków świętego rozsianych po całym regionie oraz przedstawił działania prawne już w tym celu podjęte. -Zainspirowany panem doktorem, w bliskiej współpracy z ks. Prałatem i Ryszard Wiklińskim, pragniemy nadać temu przedsięwzięciu jakąś zinstytualizowaną formę, która kreowałaby cechy rycerstwa. Chcemy nadać temu bractwu cechy ruchu na rzecz bezpieczeństwa moralnego społeczeństwa, które jest wciąż osłabiane. Jest potrzeba budowania autorytetów, do których można się odwołać. Brakuje wzorów, które mogłyby przyświecać, zwłaszcza młodemu pokoleniu. Ono mogłoby się z tymi ideami utożsamiać. Ruch strażacki jest ruchem powszechnym, zawodowym i ochotniczym. Pogłębienie jego idei to wyzwolenie pewnej myśli, potencjału drzemiącego w szeregach strażaków. Poznanie postaci św. Floriana to temat naukowych dysertacji. Ja odkryłem go dzięki interesującemu wykładowi pana profesora Lenarta, który przedstawił postać świętego jako niezgłębione źródło cnót do naśladowania dla współczesności- powiedział.

Na spotkaniu przedyskutowano projekt statutu bractwa, opracowany przez dr hab. Mirosława Lenarta, określono siedzibę, zasięg terytorialny, cele, prawa i obowiązki jego członków oraz przydzielono zadania na przyszłość. Przygotowanie statutu pod względem prawnym zlecono radcy prawnemu Pawłowi Kurylikowi.
Do wszystkich strażaków i sympatyków straży pożarnej zwracamy się z prośbą o wsparcie idei św. Floriana i zaangażowanie się w realizację kreowania postaw, cechujących rycerza św. Floriana.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group