Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 628
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Podczas sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęto Strategię Województwa

Poniedziałek, 4 marca 2013, 14:09
Aktualizacja: 14:10
Autor: red.
Dolny Śląsk: Podczas sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęto Strategię Województwa
Fot. UMWD
Podczas XXXII sesji Sejmiku, radni przyjęli projekt Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020. Ten strategiczny dokument precyzuje cele i kierunki rozwoju Dolnego Śląska na najbliższe osiem lat.

Przyjęta Strategia to jeden z najważniejszych dokumentów w historii samorządu Dolnego Śląska. Projekt Strategii zaprezentowano w październiku 2012 roku podczas gali z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i całego zarządu województwa. Konsultacje społeczne nad tym dokumentem trwały ponad dwa miesiące. W sumie odbyło się około 60 spotkań zaplanowanych we wszystkich powiatach na terenie całego województwa, w tym 4 większe konferencje we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu oraz 2 spotkania transgraniczne w Zgorzelcu i Kudowie Zdrój. Łącznie wzięło w nich udział około 2,5 tysiąca osób. Wszelkie uwagi do projektu Strategii można było zgłaszać poprzez specjalnie stworzony formularz on-line oraz tradycyjną pocztę lub na adres e-mail. Łącznie zostało zgłoszonych 2095 uwag. Zakres zgłaszanych uwag i postulatów w dużej mierze koncentrował się na kwestiach infrastrukturalnych, chociaż nie brakowało też kwestii nazewnictwa i wyznaczania obszarów interwencji w projekcie SRWD. Wzbogacony o uwagi zgłoszone podczas konsultacji dokument w styczniu 2013r. został zatwierdzony przez zarząd województwa, a następnie przedstawiony radnym.

Jednym z najważniejszych założeń Strategii, jest powstanie do 2020 roku tzw. Autostrady Nowej Gospodarki – czyli obszaru skupionego wokół istniejących i planowanych dróg, który stanie się miejscem dynamicznego rozwoju przemysłu opartego na najnowocześniejszych technologiach. Drugim biegunem wzrostu mają być tereny o wybitnych wartościach przyrodniczych i kulturowych, w tym głównie Przedgórza Sudeckiego i Sudetów oraz Doliny Baryczy, gdzie nowoczesna gospodarka opierać się będzie na wykorzystaniu tych unikalnych zasobów. Potencjalne środki finansowe, które mogą zostać wykorzystane przez sektor publiczny na realizację Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego na lata 2013 – 2025 oszacowano łącznie na 96,4 mld zł. Daje to średnio około 7,4 mld zł rocznie.

www.umwd.dolnyslask.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group