Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1363
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Podróż w czasie w plenerze – wystawa „Świdnica Historycznie”

Poniedziałek, 7 lutego 2011, 15:22
Aktualizacja: Sobota, 19 marca 2011, 10:21
Autor: KO
Świdnica: Podróż w czasie w plenerze – wystawa „Świdnica Historycznie”
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Jak wyglądała Świdnica przed laty? W Rynku na wystawie plenerowej zdjęć przygotowanej przez redakcję internetowego serwisu Świdnica – Moje Miasto oraz Świdnicki Ośrodek Kultury możemy zobaczyć naprawdę unikalne fotografie dokumentujące przeszłość miasta. Ekspozycję można oglądać na zachodniej pierzei Rynku. Patrzmy więc i przypominajmy sobie, jak wyglądały niegdyś świdnickie ulice. Patrzmy – i podziwiajmy to, czego nie mieliśmy okazji zobaczyć, jak synagoga w centrum miasta (spalona w „Noc Kryształową” w listopadzie 1938 r.) czy... wojskowy basen pływacki przy ul. Komunalnej (wtedy Texasstr.).

Na przykład Osiedle Młodych. Na wystawie widzimy ul. Karola Marcinkowskiego (wówczas ul. Pawła Findera) w latach osiemdziesiątych XX wieku, gdzie szykowano się do budowy Szkoły Podstawowej nr 4. To była ekspresowa budowa, prace ruszyły w kwietniu 1984 r., a pierwszy dzwonek w nowych murach zabrzmiał 1 września 1986 r. Obok tej fotografii zdjęcie pokazujące ten sam plac budowy z ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (wtedy ul. Władysława Hibnera). Tadeusz Czyżowski na fotografii z – prawdopodobnie – roku 1985 uchwycił budowę pierwszej kondygnacji szkoły. Zbigniew Rząsa z kolei na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia uwiecznił pl. 35-lecia PRL w budowie (czyli obecny pl. Józefa Piłsudskiego). I inna ważna budowa – koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, wznoszenie kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Wspomnienia z poprzedniej epoki to głównie puste półki w sklepach. Tymczasem na zdjęciu z lat osiemdziesiątych XX wieku wykonanym w Domu Handlowym Tęcza przy ul. Emilii Plater widzimy regały pełne towarów. Ludzie tłumnie zbierali się przed pawilonami handlowymi – na jednej z fotografii widzimy ich na ul. Ludwika Zamenhofa (lata osiemdziesiąte XX wieku). Na innej widzimy skrzyżowanie przy Tesco, ale... czterdzieści lat temu. Około roku 1970 na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego/Esperantystów i Zamenhofa doszło do wypadku samochodowego widocznego na pierwszym planie.

Kto pamięta jeszcze pomnik na skwerku przy ul. Ofiar Oświęcimskich? Na zdjęciu Marka Pidantego widzimy go w pełnej okazałości, fotografia pochodzi z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Pomnik wykonano w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych. Teraz w tym miejscu stoi bar McDonald's. Na innym zdjęciu widzimy fragment ulicy przy skrzyżowaniu z ul. Zamenhofa w 1970 r. (jakoś tak dużo więcej niż dziś trawy wtedy w mieście rosło).

A te tornistry szkolne... Widać je dobrze na zdjęciu wykonanym na korytarzu szkolnym w SP nr 2 (teraz Gimnazjum nr 2) przy ul. Ofiar Oświęcimskich w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Park Centralny w latach siedemdziesiątych zeszłego stulecia wyglądał inaczej niż teraz. Właśnie w tamtej dekadzie park poddano przebudowie. Ulica Muzealna też miała inne oblicze. Z samolotem. A na pl. św. Małgorzaty, gdy jeszcze zwał się on pl. Lenina, stał zegar uliczny. Bardzo zmieniła się też ul. Garbarska. Na przedwojennej fotografii widzimy tu rząd ładnych kamieniczek, z których tylko jedna ostała się do dzisiejszych czasów.

Eugeniusz Kur uwiecznił na zdjęciu kondukt pogrzebowy idący ul. Sprzymierzeńców w okolicy 1961-62 r. Na fotografii tej widzimy budynek, który dziś nie istnieje – w jego miejscu jest parking.

Nie tak dawno obserwowaliśmy rozbiórkę Renifera. Na zdjęciu Władysława Orłowskiego możemy podziwiać, jak ok. 1974 r. przy ul. Kopernika wznoszono magazyn materiałów, surowca i wyrobów gotowych Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczo-Rękawiczniczych Renifer.

Są też starsze zdjęcia. Na przykład ul. Armii Krajowej (wówczas Grenadierstr.) w roku 1900, dokładniej budynek 10. Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1. Śląski), który został sformowany 21 listopada 1808 r. i był przyporządkowany do VI Korpusu Armii Niemieckiej.

Park Sikorskiego w 1904 r. - przy ul. Sikorskiego (wówczas Striegauerstr.) - na fotografii na pierwszym planie fontanna, w głębi pomnik Maxa Heinzla z 1900 r., który został później przeniesiony w głąb parku. I teraz podróż w czasie – na fotografii obok widzimy Park Sikorskiego z wybudowanym w 1978 r. amfiteatrem (powstał on na pozostałościach Fleszy Jawornickiej; dziś już go nie zobaczymy – został rozebrany w grudniu 2006 r.). Zobaczyć możemy tylko na zdjęciach...

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group