Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 924
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Podsumowanie majowego weekendu 2014 – mniej ofiar śmiertelnych na dolnośląskich drogach

Poniedziałek, 5 maja 2014, 11:25
Aktualizacja: 11:27
Autor: red.
Dolny Śląsk: Podsumowanie majowego weekendu 2014 – mniej ofiar śmiertelnych na dolnośląskich drogach
Fot. archiwum
Długi weekend majowy już za nami. Na dolnośląskich drogach zginęło znacznie mniej osób niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Niestety mimo wielu apeli o rozsądek, 114 osób ujawnionych i zatrzymanych przez funkcjonariuszy, zdecydowało się wcześniej, będąc pod wpływem alkoholu, wsiąść za kierownicę swoich pojazdów. Majowy weekend był bardzo pracowitym okresem dla policjantów z wszystkich jednostek garnizonu dolnośląskiego, którzy nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących, ale także zabezpieczali wiele odbywających się w tym czasie uroczystości, imprez kulturalnych i sportowych.

Podczas długiego majowego weekendu, dolnośląscy policjanci prowadzili na drogach regionu wzmożone działania kontrolne. Miały one na celu m.in. zapewnienie możliwie maksymalnej płynności ruchu na drogach, eliminowanie z ruchu kierujących w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, bądź podobnie działającego środka, czy też przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym ograniczeń prędkości.

Najważniejszym jednak celem prowadzonych działań, było zapewnienie wszystkim poruszającym się po drogach naszego województwa bezpieczeństwa podczas podróży, tak by wszystkie osoby dotarły do swoich bliskich i przyjaciół bądź też miejsca wypoczynku, a następnie do domu. Patrole ruchu drogowego znajdowały się w miejscach najbardziej niebezpiecznych, ustawione pojedynczo lub kaskadowo. Policjanci pełnili służbę w pojazdach oznakowanych i nieoznakowanych, wyposażeni w urządzenia do pomiaru prędkości i trzeźwości.

Najczęstsze przewinienia kierowców ujawnione przez funkcjonariuszy, to przekroczenia dozwolonych prędkości, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, kierowanie pojazdami po wypiciu alkoholu, lekceważenie znaków i sygnałów drogowych oraz nieprawidłowe wykonywanie manewrów na drodze. W okresie od 30 kwietnia do 5 maja 2014 r. na terenie województwa odnotowano łącznie 29 wypadków, z których 2 skończyły się niestety tragicznie. Zginęła kierująca i pasażer. W powyższych wypadkach 33 osoby odniosły obrażenia.
2 maja br. w powiecie jeleniogórskim zginęła kobieta kierująca samochodem osobowym, która na łuku drogi zjechała na przeciwny pas ruchu i zderzyła się czołowo z samochodem ciężarowym. Natomiast w powiecie średzkim, 3 maja br. zginął pasażer jadący samochodem osobowym, którego kierowca podczas wyprzedzania innego pojazdu uderzył w jelenia, który nagle wbiegł na jezdnię. Na uwagę zasługuje fakt, że kierujący miał zapięte pasy, natomiast pasażer, który zginął jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas ubiegłorocznego, długiego weekendu na terenie województwa dolnośląskiego zginęło łącznie 10 osób.

Policjanci zatrzymali 114 nietrzeźwych kierujących. W powiecie kłodzkim policjanci m.in. uniemożliwili kontynuowanie podróży kierowcy TIR-a, który wyjeżdżał ze stacji paliw na krajową 8. Okazało się, że jest on nietrzeźwy, a auto, które przewoziło niebezpieczny ładunek, było w złym stanie technicznym. W powiecie strzelińskim natomiast pijanego kierowcę samochodu osobowego zatrzymał policjant, który w tym czasie był poza służbą.

Oprócz czuwania nad bezpieczeństwem na drogach, dolnośląscy policjanci zabezpieczali również dużą liczbę uroczystości państwowych, zgromadzeń publicznych, imprez kulturalno – rozrywkowych, a także zawodów sportowych, w tym meczów piłkarskich i żużlowych.

(KWP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group