Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Podsumowanie policyjnych działań na Dolnym Śląsku w ramach akcji „Prędkość” – 6 osób straciło prawo jazdy

Wtorek, 19 maja 2015, 12:24
Aktualizacja: 13:14
Autor: red.
W dniach 17 – 18 maja 2015 r. na terenie województwa dolnośląskiego policjanci realizowali wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość”. Funkcjonariusze ruchu drogowego podczas prowadzonych działań sprawdzali m.in. czy kierujący pojazdami stosują się do ograniczeń prędkości i podróżują po drogach zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przypomnijmy, że drugi dzień działań realizowany był w świetle obowiązujących już nowych przepisów, dotyczących m.in. przestrzegania ograniczeń prędkości na terenie zabudowanym.

Głównym celem prowadzonych przez funkcjonariuszy działań było zapobieganie wypadkom drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Akcja miała także za zadanie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego, wyrobienie przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna, nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu. W takich sytuacjach kara za takie wykroczenie jest nieuchronna.

W trakcie działań funkcjonariusze wykorzystywali sprzęt pomiarowy m.in. video – rejestratory i radarowe mierniki prędkości. W niektórych miejscach kierujący mogli spodziewać się kontroli ustawionych kaskadowo, z wykorzystaniem policyjnych radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych. Policjanci szczególną uwagą objęli miejsca, gdzie występuje najwięcej zagrożeń.

W dniu 17 maja br. funkcjonariusze ujawnili łącznie na Dolnym Śląsku 739 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości, natomiast następnego dnia tych wykroczeń ujawniono 678, z czego w 6 przypadkach, gdzie kierujący przekroczyli na terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, w związku z nowelizacją przepisów, oprócz kary grzywny, policjanci zatrzymali też prawa jazdy.

Na Dolnym Śląsku wczoraj policjanci zatrzymali prawo jazdy m.in. 44 – letniemu mężczyźnie, który we Wrocławiu w rejonie Mostu Milenijnego, odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h gnał samochodem marki VW Golf ponad 130 km/h. Mężczyzna twierdził, że słyszał o nowych przepisach, jednak nie spodziewał się, że tak szybko będą one egzekwowane.

Innym kierującym, któremu funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy był 31 – letni motocyklista, który we Wrocławiu nie stosował się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu oraz znaków poziomych, a także na ul. Popowickiej, na odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h, jechał w terenie zabudowanym blisko 120 km/h.

Również we Wrocławiu policjanci zatrzymali 55 - letniego kierowcę taksówki, który w rejonie Mostu Grunwaldzkiego przekroczył o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość. Jednym z kierowców, który oprócz kary grzywny, w świetle nowo obowiązujących przepisów stracił prawo jazdy, był też 64 – letni mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego, który jadąc samochodem marki Ford Transit przekroczył dozwoloną prędkość o 55 km/h.

Przypomnijmy, że w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku m.in. rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

(KWP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group