Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1470
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kostrza: Podsumowanie projektu "Wolność, godność, niepodległość" realizowanego przez PSP im. Jana Pawła II w Kostrzy

Środa, 5 grudnia 2018, 11:08
Autor: red
Kostrza: Podsumowanie projektu "Wolność, godność, niepodległość" realizowanego przez PSP im. Jana Pawła II w Kostrzy
Fot. UM Strzegom
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy zakończyła w listopadzie realizację projektu "Wolność, godność, niepodległość", będącego częścią Programu Wieloletniego "Niepodległa".

W ramach konkursu ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej nasza szkoła pozyskała 12,5 tysiąca złotych (wkład własny gminy wynosił 2,5 tys. zł) na realizację wielu atrakcyjnych zadań w okresie od września do listopada 2018 r. W ich realizację zostali włączeni wszyscy uczniowie. Założono bowiem, że angażowanie emocji uczniów przyczyni się do wykształcenia postawy obywatelskiej i nauczy szacunku do dziedzictwa poprzednich pokoleń.

We wrześniu zorganizowano dwudniową wycieczkę do Poznania pod hasłem "Śladami powstania wielkopolskiego". Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Uczestnicy odbyli również wędrówkę śladami Ignacego Jana Paderewskiego.

Kolejnym zadaniem projektowym była gra terenowa zorganizowana we współpracy ze Związkiem Strzeleckim. Podzieleni na grupy uczniowie wykonywali zadania o tematyce historycznej w pięciu miejscach oznaczonych na mapie Kostrzy.

Podczas happeningu "Polak - to brzmi dumnie" dzieci maszerowały ulicami Kostrzy i niosąc transparenty, wygłaszały hasła niepodległościowe i śpiewały pieśni patriotyczne. Ten biało- czerwony pochód wywołał duże zainteresowanie wśród mieszkańców wsi.

W ramach zadania "Dbamy o miejsca pamięci" natomiast zorganizowano prace porządkowe na terenie miejscowego cmentarza.

Ponadto przeprowadzono wiele konkursów. Były to m.in. konkurs międzyszkolny "Moja mała ojczyzna w obiektywie aparatu" oraz konkursy szkolne: "Bohaterowie walki o niepodległość" na prezentację multimedialną, konkurs wiedzy "Drogi do niepodległości", konkurs na wiersz o tematyce patriotycznej czy konkurs międzyklasowy "100 piątek na 100-lecie odzyskania niepodległości".

Konkursom towarzyszyły liczne wystawy prac plastycznych i gazetek okolicznościowych. Przygotowano również wystawę grafiki miejscowego rysownika, p. Franciszka Wołowca, zatytułowaną "Moja mała ojczyzna".

Akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości towarzyszyła dekoracja szkoły pod hasłem "Barwy niepodległości". Tematykę patriotyczną miała również uroczystość pasowania na pierwszaka.

Pozyskane w ramach konkursu dofinansowanie pozwoliło również na zakup nagród, materiałów plastycznych, dekoracyjnych i biurowych oraz ścianek ekspozycyjnych umożliwiających uatrakcyjnienie uroczystości i innych działań projektowych.

Projekt wymagał nie tylko zaangażowania uczniów i pracowników szkoły, ale również społeczności lokalnej, która bardzo chętnie włączyła się w realizację zadań.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group