Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 554
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mokrzeszów: „Polsko–Czeskie ABC” w Mokrzeszowie

Poniedziałek, 24 października 2011, 2:31
Aktualizacja: 2:32
Autor: UG Świdnica
Mokrzeszów: „Polsko–Czeskie ABC” w Mokrzeszowie
Fot. użyczone
Przez trzy dni w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie oprócz ojczystego języka polskiego, można było usłyszeć język czeski. To wszystko za sprawą integracyjnego spotkania, jakie odbyło się w ramach mikroprojektu „Polsko–Czeskie ABC” realizowanego z programu operacyjnego współpracy transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.

W dniach od 13 do 16 października w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie gościła grupa uczniów z Czech wraz z opiekunami. W czwartek dzieci z Mokrzeszowa z niecierpliwością od rana czekały na spotkanie ze swoimi rówieśnikami zza południowej granicy, a radość ich była tym większa, że były to te same dzieci, z którymi we wrześniu poznały się i zaprzyjaźniły podczas podobnego spotkania w czeskich Lużanach.

Grupa dzieci czeskich zakwaterowana została w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, a większość zajęć odbywała się na terenie Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Po przyjeździe, zakwaterowaniu i wspólnym obiedzie w schronisku polsko-czeska grupa udała się autobusem do szkoły w Mokrzeszowie, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie przybyłych gości oraz słodki poczęstunek, o który zadbała Rada Rodziców.

Główną atrakcją tego dnia były zajęcia w hali sportowej w Witoszowie Dolnym, gdzie pod okiem instruktorów dzieci z Polski i Czech mogły spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Wspólne gry i zabawy z piłką pozwoliły na jeszcze lepsze poznanie się, a cała zabawa zakończona została wręczeniem pamiątkowych medali.

Piątek był dniem szczególnym, nie tylko z powodu wizyty gości z Czech, ale również jako wyjątkowa chwila w życiu szkoły- pasowanie uczniów klasy pierwszej. Z przyjemnością nasi uczniowie zaprezentowali swoim czeskim kolegom tę piękną szkolną tradycję wraz z ceremoniałem, który zawsze jej towarzyszy. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz gminy: Sekretarz Gminy Jadwiga Generowicz, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji – Krzysztof Jas, od których goście z Czech otrzymali pamiątkowe wiatraczki w barwach Gminy Świdnica.

Grupa polsko-czeska wzięła również udział z zajęciach edukacyjnych – lekcji matematyki, informatyki i wychowania fizycznego. Po wspólnym obiedzie odbyły się warsztaty tańców ludowych, gdzie pod fachowym okiem ekspertów – Marii Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicza przyjaciele z Czech poznali najbardziej charakterystyczne dla naszego kraju tańce, które zaprezentowali podczas niedzielnej gali pożegnalnej. W czasie warsztatów językowych odkrywano podobieństwa i różnice między językiem polskim i językiem czeskim, a dzień zakończył się zabawą przy polskich piosenkach dla dzieci.

Sobota była dniem atrakcji turystycznych. Uczniowie z Czech i Polski zwiedzili Świdnicką Katedrę, Kościół Pokoju oraz Zamek Grodno i Sztolnie w Walimiu. W niedzielę, która była ostatnim dniem polsko-czeskiego spotkania, dzieci z Czech obejrzały inscenizację teatralną bajki o Czerwonym Kapturku przygotowaną przez grupę uczniów z Mokrzeszowa pod kierunkiem Eulalii Jennings, a także poznały polskie tradycje i zwyczaje w poszczególnych miesiącach roku kalendarzowego.

Kulminacją tego dnia była degustacja potraw kuchni polskiej, podczas której czescy koledzy mogli spróbować tradycyjnych polskich potraw opatrzonych wizytówkami w ich ojczystym języku oraz polska i czeska inscenizacji bajki Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Warto podkreślić, że projekt „Polsko- Czeskie ABC” dostarczył wszystkim uczestnikom wiele emocji i stał się pretekstem do wymiany pozytywnych doświadczeń, zawiązania przyjaźni oraz dalszej współpracy między szkołami w Lużanach i Mokrzeszowie.

(Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group