Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1158
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Pomnik Dziecka Utraconego

Niedziela, 26 maja 2024, 13:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 maja 2024, 16:26
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Pomnik Dziecka Utraconego
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Pięć lat trwały starania o budowę pomnika na cmentarzu w Jaworzynie Śląskiej. Opracowano koncepcję, pozyskano środki i znaleziono wykonawcę. Uroczyste odsłonięcie monumentu odbyło się w sobotę, 25 maja.

Pomysł budowy pomnika pojawił się kilka lat temu, jednak dopiero we wrześniu 2019 r. zawiązał się społeczny komitet budowy Pomnika dziecka Utraconego. Wypracowano projekt, ustalono miejsce pod budowę i znaleziono wykonawcę. Wsparcia dla idei udzieliła Fundacja Małżeństwo Rodzina ze Świdnicy. Przez pięć lat nie tylko zbierano środki na realizację zadania, ale też promując budowę i zagadnienia związane z tematem straty dziecka.

– Chcieliśmy przede wszystkim stworzyć miejsce, dzięki któremu rodzicom po stracie dziecka byłoby łatwiej przeżyć poszczególne etapy żałoby, a w konsekwencji zaakceptować i pogodzić się ze śmiercią dziecka. Naszym celem było także poruszanie wśród społeczeństwa tematu straty dziecka i pomocy rodzicom. Nie każdy wie, co należy zrobić w przypadku poronienia, czy są możliwości pochówki, czy przysługują im jakieś świadczenia. Dziś wreszcie mamy miejsce, które, mamy nadzieję, przyniesie ukojenie w bólu, stracie. Miejsce pamięci i modlitwy. I dziś właśnie nie tylko odsłaniamy pomnik, ale także otaczamy modlitwą wszystkich rodziców, którzy przeżyli śmierć dziecka – mówił podczas uroczystości Paweł Dochniak, członek komitetu.

Odsłonięciu pomnika towarzyszyła także prelekcja Anety Rams - terapeutki NEST o możliwościach pomocy osobie w żałobie, a także wystawa fotograficzna „NieUtraceni” tarnowskiej Fundacji Opes139, która w symboliczny sposób ukazuje tęsknotę i miłość osób za swoimi straconymi dziećmi. O godz. 17:30 w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej odbyła się uroczysta msza święta odprawiona przez biskupa świdnickiego Marka Mendyka w intencji rodziców i całych rodzin, które straciły dzieci, a także za wszystkich darczyńców pomnika. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił grający na organach Maciej Bator i zespół wokalny „A capriccio” z Sobótki pod dyrekcją Natalii Magnuckiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group