Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 952
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pomnik Papieża wybrany

Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 9:51
Aktualizacja: 20:01
Autor: GrA
Świdnica: Pomnik Papieża wybrany
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Klęczący Jan Paweł II – taki pomnik stanie na placu przed świdnicką katedrą. Jury konkursowe oraz mieszkańcy miasta byli zgodni. Jedni i drudzy za najlepszy uznali projekt pomnika autorstwa Jarosława Wójcika.

- Macie pewność, że otrzymacie dzieło znakomite, najwyższej klasy – zapewniał wczoraj podczas ogłoszenia wyników Kazimierz Sebastian Ożóg, historyk sztuki, specjalista w dziedzinie pomników Jana Pawła II. Autorem zwycięskiego projektu pomnika jest Jarosław Wójcik z Sierakowic koło Gdańska, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Jak podkreślał Kazimierz Stanisław Ożóg praca Wójcika jest jedyną nawiązującą do gotyku, dlatego świetnie wpasuje się w katedralną przestrzeń.

Zobacz film

Na konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność” wpłynęło osiem prac. W ostatniej chwili do galerii wystawionej w świdnickim teatrze miejskim dołączyła dziewiąta praca. – Zadzwonił do mnie młody człowiek z Krakowa, powiedział, że wie, że jest już za późno, ale on pracował dwa miesiące i ma już gotowy projekt, a zależy mu na tym, żeby go pokazać- opowiada Artur Moneta, prezes stowarzyszenia.

Głosowanie na najlepszy projekt pomnika Jana Pawła II przebiegło dwutorowo. O wyborze rekomendowanego pomnika w pierwszej kolejności zadecydował, dzień przed ogłoszeniem wyników, sąd konkursowy w składzie ks. Edward Szajda, ks. Jan Bagiński, zastępca prezydenta Świdnicy Waldemar Skórski, artysta-plastyk Piotr Kozak, artysta-plastyk Jerzy Jerych, dyrektor III LO w Świdnicy Ryszard Skórka, Urszula Pawłowska, Wiesław Rośkowicz, Kazimierz Sebastian Ożóg oraz Barbara Nowak-Obelinda Członkowie jury byli jednogłośni w wyborze. Rekomendowali projekt numer 4.

Jako drudzy prawo wyboru mieli mieszkańcy Świdnicy. Ci do akcji włączyli się jednak niechętnie. W sumie na projekt pomnika Jana Pawła II zagłosowało 379 świdniczan, z czego 244 głosowało w świdnickiej Galerii Fotografii, a 135 na stornie internetowej. Najwięcej głosów, bo 79, przekazano na projekt numer 4. – Byliśmy różnoracy w wyborze. Cieszymy się, że w ostateczności jesteśmy zgodni – mówi Artur Moneta.

Wczorajszą galę, podczas której ogłoszono werdykt, uświetnił występ młodych artystów przygotowanych przez Joannę Grębowską-Szpak – Oli Mazurek, Marty Monety, Iwony Kuśnierz, Łukasza Grabickiego i Oli Szpak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group